Preskočiť na obsah

Mark Manson Jemné umenie mať veci v paži

    Už máš dosť motivačnej literatúry a spíkrov s overenými návodmi na život bez starostí a bolestí? Máš rád, keď sa s tebou niekto baví úprimne a na rovinu? Nepotrebuješ návody a presné postupy, ale sedliacky rozum? Táto kniha bude v tom prípade pre teba skvelou voľbou.
    Jemné umenie, ako mať veci v paži je dielom z kategórie motivačných, avšak popiera a totálne sa vysmieva zaužívaným konceptom v tejto oblasti. Základom je zdravý úsudok a rozum, ktorý prekoná aj tých najväčších koučov.
    Mark Manson začínal ako blogger. Neskôr sa stal samo-vydavateľom a sám si vydal dve knihy (možno práve vďaka tomu, lebo mal v paži). Toto dielo je zaujímavé z rôznych uhlov. Na prvý pohľad nemá absolútne žiadnu štruktúru. Mark čitateľa familiárne osloví v úvode, avšak po chvíli zistí, že ten úvod nekončí. Jeho rozprávanie a familiárnosť postupne pokračuje naprieč celou knihou. Mark sa s čitateľom rozpráva na rovinu a bez omáčok okolo. Hovorí o svojich intímnych zážitkoch a životných zlyhaniach a nehanbí sa pri tom. Autor neponúka univerzálny návod na život. Ale na 176 stranách hovorí o tom, ako mať život dostatočne v paži na to, aby nebol otravný, ale aby sme ho mohli žiť tak, ako chceme my a nie tak, ako to chce život a ľudia okolo nás.
    Kniha je písaná veľmi zábavne, no je aj dostatočne komplikovaná. Určité pasáže odporúčam si prečítať viackrát za sebou. Donúti čitateľa zamyslieť sa nad starosťami každodenného života a postupne selektovať dobré a zlé faktory. Autor sa neunúva si dať servítku pred ústa, čo mi príde veľmi sympatické, no niektorým ľuďom by sa mohlo zdať, že jeho vyjadrovanie je absolútne nevhodné. Koniec koncov, knihu si vydal sám. Nezaťažuje čitateľa s omáčkami a cestu k pointe zbytočne nepredlžuje súcitným textom, ktorý aj tak vyjadruje stručnú pravdu. Na rovinu ľuďom vyčíta, že sa zaoberajú malichernosťami, zatiaľ čo im život uteká pomedzi prsty. Kniha je zrkadlom, ktoré si potrebujeme nastaviť pred seba na to, aby sme mohli niečo zmeniť. Nesiahajte po tomto zväzku literatúry, ak nie ste pripravení čeliť neľútostnej pravde bez jedinej milosrdnej lži. Všetci to potrebujeme, no nie každý je pripravený.