Preskočiť na obsah

Martin Kukučín: Keď báčik z Chochoľova umrie

  Ondrej Tráva, obchodník so špecifickým obchodným inštinktom a dobrodruh, sa venuje cestovaniu po slovenských jarmokoch, kde čerstvo odpočúvá miestne reči, získava informácie a snaží sa zarábať na živobytie. Jeho cesty ho jedného dňa zavedú na jarmok v Podhradí, kde stretne Aduša Domanického, farbavú postavu s obľubou skákať z príbehu do príbehu a chváliť sa pred ostatnými jeho údajnými úspechmi.

  Po zvláštnej situácii, kedy sa Ondrejovi podarí uzavrieť dohodu s Adušom na nákupe jačmeňa, ale kvôli nečakaným povinnostiam doma sa plánovaný obchod neuskutoční, sa Ondrej rozhodne dohodnúť na novom stretnutí na jarmoku vo Svätom Tomáši. V deň jarmoku však zbadá Aduša s jeho manželkou, ako odchádzajú domov v biednom stave kočára a so zničeným kočišom, čo Ondrejovi vzbudí pochybnosti o spoľahlivosti Aduša a jeho príbehov.

  Táto situácia ho však ešte viac podnieti k tomu, aby sa vybral do Adušovho domova v Domaníkoch, kde sa chce presvedčiť o pravdivosti Adušových tvrdení. Na ceste k nemu stretáva jeho služobnú, ktorá ho sprevádza až k Adušovmu „kaštieľu“, ktorým je v skutočnosti skromný dom. V Adušovom dome sa Ondrej postupne dozvedá viac o jeho skutočnej situácii a majetku, čo ho privádza k záveru, že Adušove príbehy boli len klamstvá a ilúzie.

  Rozhodnutý získať späť svoje peniaze za jačmeň, ktorý nikdy nekúpil, Ondrej sa postaví Adušovi tvrdo a presviedča ho o návrate peňazí. Aduš sa napokon k tomu zaväzuje, čím ukazuje aspoň nejakú mieru úprimnosti a čestnosti. Po návrate penazí však Ondrej zostáva s pocitom, že v živote nie vždy všetko záleží len na obchodných záležitostiach a že pravdivosť a poctivosť majú svoju cenu.

  Významným zvratom v príbehu je Ondrejovo objavenie rodinného hrobu Aduša, kde sa dozvedá, že Aduš nemá po smrti svojho príbuzného Báčika z Chochoľova dediť nič, čo ho hlboko zasiahne a núti zamyslieť sa nad vlastným životom a jeho hodnotami. Tento zážitok pre neho predstavuje dôležitú lekciu o pravdivosti, integrite a skutočných hodnotách, ktoré prežívajú aj za obchodnými transakciami a dobrodružstvami na jarmokoch.

  Takto sa uzatvára ich príbeh, ale pre Ondreja to znamená aj nový začiatok v jeho pochopení sveta a hodnôt, ktoré by mohli formovať jeho budúce kroky a rozhodnutia.