Preskočiť na obsah

Martin Kukučín – Keď báčik z Chochoľova umrie

  Ondrej Tráva, špekulant a jarmočný pocestný, sa na jarmoku v Podhradí zoznámi s Adušom Domanickým, miestnym zemanom. Aduš sa chváli vymyslenými príbehmi o bohatstve a majetku, čím si Ondreja získa. V podnapitom stave sa dohodnú na kúpe jačmeňa.

  Ondrej sa však na druhý deň nemôže dostaviť pre neodkladné záležitosti. Nádej na obchod ožije na jarmoku vo Svätom Tomáši, kde Ondrej vidí Aduša s manželkou. A však zúbožený stav koča a kočiša však vzbudí v Ondrejovi pochybnosti.

  V Domaniciach sa Ondrej dozvie od gazdu pravdu o Adušovom skromnom živote. Napriek obavám sa vyberie do Adušovho domu, ktorý sa ukáže ako malá chatrč. Sluha mu prezradí, že Aduš nemá žiaden jačmeň.

  Ondrej prebudí Aduša a ten ho s úsmevom privíta. Aduš naťahuje čas a rozpráva o Báčikovi z Chochoľova. Ondrej ho preruší a žiada o obhliadku majetku. Adušova chvástavy sa ukáže ako lož – pes nie je silný, kone neexistuje a namiesto jačmeňa sú v sypárni ovce.

  Aduš sa vyhovára a sľubuje Ondrejovi jasene namiesto zádavku. V ohrade s jasenmi sa nachádzajú aj hroby Adušovej rodiny. Aduš si uvedomí prázdnotu života v klamstve a sľubuje Ondrejovi vrátiť peniaze.

  Do týždňa Aduš slovo dodrží a Ondrejovi zádavok vráti. V tom istom roku Báčik z Chochoľova umiera a Aduš, zdrvený stratou a bez dedičstva, plače na jeho pohrebe.