Preskočiť na obsah

Matka – Július Barč-Ivan

  Táto kniha sa sústredila na nenávisť bratov a na lásku matky k nim. Synovia sa neustále hádali ale matka ich až tak veľmi milovala že kvôli nim obetovala svoj život.
  Kniha sa mi veľmi páčila, bolo to zaujímavé a dobre sa mi to čítalo. Bolo to krátke, čo mi vyhovovalo a bolo to napínavé, nevedela som knihu položiť. Bola to prvá kniha napísaná formou divadelnej hry ktorú som čítala a bolo to pre mňa veľmi zaujímavé, nebol tam žiaden rozprávač, veľká väčšina textu boli dialógy medzi postavami.
  Taktiež boli postavy zaujímavé, mali rozdielne osobnosti z ktorých bolo jednoduché si vybrať obľúbenú. Môj obľúbený bol Paľo, ktorý je matkin mladší syn, páčilo sa mi ako rozmýšľal a celkovo ako sa správal, bol mi sympatický. Jano, starší brat, bol moja najmenej obľúbená postava pretože vždy všetko bratovi bral, nikdy mu nič nedal a aj keď mu už zobral všetko čo mohol, stále mu závidel a celkovo bol vždy veľmi sebecký.
  Matka, hlavná postava, mala vidiny, ktoré považovala najskôr za dar od Boha, neskôr za kliatbu. Vo vidinách videla, čo sa stane jej rodine, dokonca dopredu videla smrť svojho manžela. Na začiatku knihy má vidinu, že sa Paľo vráti domov z Ameriky po štyroch rokoch.
  Keď Paľo odišiel do Ameriky, Jano mu prebral priateľku a dokonca aj jeho čiastku peňazí, ktorá ostala po otcovi. Keď sa Paľo vrátil, Jano ho najprv vyhnal z domu a neskôr sa ho snažil zabiť až kým sa situácia nevyvrcholila tak, že omylom zabil svoju matku. Až vtedy si Jano uvedomil, ako sa správal ale už bolo neskoro, dokonca ju vinil za to, že po zvyšok svojho života musí žiť s tým, že zabil vlastnú matku.
  Neviem či by som si knihu prečítala druhýkrát, no určite by som ju odporučila ostatním, ako to moja sestra odporučila mne. Najprv som voči tomu mala predsudky no zapáčilo sa mi to už po prvých pár stranách. Som rada, že som si to prečítala.