Preskočiť na obsah

Maťko a Kubko, Marianna Grznárová

  Pásli ovce Valasi- Maťko a Kubko
  Marianna Grznárova
  1. Kubko s Maťkom sa pásli dovtedy, kým sa ovečky nestratili. Za búrky bežal Kubko a skákal, roztiahol širák a sedeli až keď prestalo pršať. Pri kolibe sa na slnku sušili.
  2. Išli do leswa kukučku kukať. Dali do klobúka vajce a išli do koliby. Vajce prekryli ovčou vlnou, ak začalo pršať dali dnu, keď dali na slnko vyhrievať. Začal klíčiť, stromček zasadili a zarodili orieškami. Do koliby priletela kukučka a dali jej orech na hodiny.
  3. Kubko s Maťkom rubali a pílili drevo a nakladli vatru. Keď horela, preskakovali, bol uhlík ktorému Kubko zahasil širákom oheň. Keď uhlík vyfrkol, horeli mu nohavice. V kolibe šili nohavice.
  4. Sedeli na prahu dverí do polnoci. Išli do lesa hľadať poklad. Peniaze z truhly vypadli. Ovce hľadali a valasi sa pustili do roboty. Ovce sa vybrali so zvončekmi.
  5. Udili oštiepky. Komín bol zapchatý. Vymietol Kubko. Valasi sa pobrali jesť a nevladli sa pohnúť.
  6. Hral Maťko na píšťalke. Išli do lesa po drevo a fujaru vystruhali a bolo veľa muziky.
  7. V lese víly tancovali. Keď valasi spali, išli po vílu. A naučili ovečky dojiť a strihať ich.
  8.Odvesili hrudu sýra. Dali na pník a íšli sa pasovať. Keď sa vratili, sýr zožrali vrany.
  9. Išli valasi ku skale po medveďa. Robili mu žinčicu.
  10. Ležali na zemi, pokiaľ nezačalo pršať. Kubkovi odfúkol širák a bežal za ním. Išli do koliby a vnútri voda. Keď bolo hrošie, koliba sa rozpadla od hromu. Rozhodli sa, že kolibu postavia. Keď na streche uschli, pobrali sa zajesť.
  11. V noci vošiel do košiara vlk. S baranom išli so senom do lesa. Valasi zistili že baran chýba a vlkovi kožuch vzprášili. Baran sa vrátil.
  12. Išli valasi do lesa na zboj. Kubko sa vyzul a vyzliekol si nohavice. Maťko si vyzliekol košeľu.
  13. Bola jeseň. Kubko krajal cibulu a začali im tiecť slzy. Prikryli horu vlnou. Valasi išli ovce a dunča vyhnať do dediny a bolo im veselšie.
  PONAUČENIE: Valasi sa musia starať o ovce a pomáhať im.