Preskočiť na obsah

Medveďovce – Fredrik Backman

    Môže jediný hokejový zápas rozhodnúť o budúcnosti mesta? Podľa všetkého áno, aspoň v prípade Medveďoviec. Jeho obyvatelia to nemajú jednoduché. Chýbajúca mestská infraštruktúra a nedostatok pracovných pozícií mnohých z nich dostáva do neľahkých životných situácií. Všetko sa to ale môže zmeniť víťazstvom ich hokejového tímu v juniorských majstrovstvách. Príchod nových sponzorov by im konečne mohol zaručiť prosperujúcu budúcnosť. Aj juniorskí hráči sú si vedomí, že dobrým výsledkom sa môžu stáť vykúpením svojho mesta. Avšak ani najtvrdší tréning ich nedokáže pripraviť na blížiacu sa katastrofu. Príšerné správy otrasú mestom. A každý z obyvateľov k nim zaujme svojský postoj.
    Kniha Medveďovce je rozsiahle dielo, ktoré v sebe nesie trpké osudy mladých ľudí. Skvele zachytáva problémy dospievajúcich obyvateľov mesta, ktorí musia čeliť nátlaku svojho blízkeho okolia, ale súčasne sa dotýka aj lásky, sily priateľstva a samozrejme zápalu pre hokej. Okrem toho sa samozrejme venuje aj dospelým obyvateľom mesta, rozpráva ich životné príbehy a zložité cesty, ktoré ich doviedli pred brány neľahkých rozhodnutí.
    Obzvlášť sa mi páčilo, ako autor využil tematiku hokeja. Práve tento šport stmelil všetkých obyvateľov, dodal mestu identitu a súdržnosť. Rozhodne by som túto knihu odporučila všetkým, čo majú slabosť pre knihy z prostredia športu.