Ak hľadáte odpoveď na otázku vyššie, v tejto to nenájdete. Táto kniha vám dá totiž niečo oveľa cennejšie – na jednom mieste vám prehľadne zhrňuje reálne situácie, fakty, filozofie, názory rôznych hodnotových spektier či argumenty, a tak vás navádza vás navádza smerom ku kritickému mysleniu.
V knihe nájdete sériu etických dilem, s akými ste sa mohli kľudne stretnúť aj vy. Autor sa nesnaží povedať, čo v tej alebo inej situácii robiť, práve naopak, toto rozhodnutie necháva na každom jednom z nás. Prostredníctvom argumentom čitateľa vyzýva k tomu, aby významné rozhodnutie nerobil len na základe prvotného pocitu (guts feeling), ale bral do úvahy oveľa širšie spektrum názorov, faktov…ak sa dilema má dotýkať aj iného človeka, je to to najmenej čo by sme naozaj urobiť mali.
Považujem sa za človeka, ktorý vie, že nič nevie, rád rozmýšľa a je tiež rád „challengovaný“. Práve preto ma táto kniha veľmi zaujala. Aj keď si viem k niektorým témam predstaviť ešte viac polemík, stále ponúka široké spektrum rôznych pohľadov z rôznych „táborov“. Rozprávanie malo pre mňa vyhovujúce tempo aj dĺžku, jazyk bol zrozumiteľný a všetky termíny, ktoré nepatria do mojej aktívnej slovnej zásoby, boli dostatočne vysvetlené.
Knihu rozhodne odporúčam každému, kto sa už v minulosti zamýšľal alebo sa prinajmenšom chce viac zamýšľať o tom, akým spôsobom uvažovať pri ocitnutí sa v etickej dileme. Lebo táto kniha je o tom. O myslení.
