Preskočiť na obsah

Mengele – Pravá tvár anjela smrti (David G. Marwell)

    Mengele – Pravá tvár anjela smrti (David G. Marwell)
    Mengele: Pravá tvár anjela smrti od Davida G. Marwella ponúka hlboký pohľad na život a zločiny Josefa Mengeleho, lekára a vykonávateľa hrozných experimentov v koncentračnom tábore Auschwitz-Birkenau počas druhej svetovej vojny. Kniha podrobne rozoberá Mengeleho nacistickú kariéru, jeho pôsobenie v tábore a šokujúce detaily jeho experimentov na väzňoch, najmä na dvojčatách.
    Autor Jorge Camarasa sa snaží pochopiť motivácie a psychológiu Mengeleho činov, ktoré označuje za epický príklad zla v moderných dejinách. Sleduje Mengeleho činnosť v tábore, jeho následné úteky pred spravodlivosťou a jeho život po vojne v Latinskej Amerike, kde sa mu podarilo uniknúť trestu za jeho hrozné zločiny.
    Kniha je dôkladným a nekompromisným prieskumom Mengeleho života a jeho úlohy v holokauste, ktorý nám pomáha pochopiť hlboké temné stránky ľudskej povahy a varuje nás pred opakovaním podobných hrozných udalostí v budúcnosti.
    Knihu som si prečítal, pretože ma zaujal film Sila ľudskosti, ktorý odkryl zločiny Mengeleho v koncentračnom tábore a ktorý priblížil všetky praktiky, ktoré využíval a zároveň do svojich experimentov násilne zapojil aj doktorku Gizelu Perlovú, židovskú gynekologičku.