Preskočiť na obsah

Metro 2033 Dmitry Glukhovsky

  Metro 2033

  V prvej časti knihy sa čitateľ zoznámi s postapokalyptickým svetom Moskvy po jadrovej vojne. Hlavný hrdina Artyom žije v podzemnom svete metra, ktoré sa stalo útočiskom pre preživších. Po návšteve jeho domovskej stanice prichádza Hunter, ktorý hľadá informácie o neznámom nebezpečenstve, ktoré hrozí celému metru. Pred svojím odchodom zverí Artyomovi úlohu varovať ostatné stanice o tomto nebezpečenstve. Artyom sa rozhodne vydať na nebezpečnú cestu cez metro, stretáva rôznych ľudí a čelí monštrám a nebezpečenstvám.

  Počas svojej cesty Artyom stretáva rôzne postavy, ktoré mu pomáhajú alebo mu stoja v ceste. Zistí, že metró nie je len miestom prežitia, ale aj miestom plným politických intríg a napätí medzi frakciami. Zistí, že rôzne stanice majú rozdielne záujmy a ciele, čo spôsobuje konflikty a rivalitu. Po stretnutí s nájomným vrahom Bourbonom Artyom pokračuje na svojej ceste, čelí nebezpečenstvám a začína pochybovať o účele svojej misie.

  Artyom pokračuje vo svojej ceste, stretáva sa s rôznymi ľuďmi a frakciami, ktoré ho viedu bližšie k jeho cieľu. Počas jeho ciest spoznáva historické pozadie sveta po jadrovej katastrofe a začína chápať dôvody, prečo sa ľudia usadili v metró. Na svojej ceste prežíva rôzne dobrodružstvá a musí čeliť nielen vonkajším, ale aj vnútorným démonom.

  Artyom sa približuje k cieľu svojej cesty, ale zároveň sa musí zmieriť so strachom a neistotou, čo ho čaká na konci jeho putovania. Vrcholom jeho cesty je stretnutie s temnou hrozbou, ktorá sa skrýva na povrchu a ohrozuje samotné prežitie ľudí v metró. S úsilím a odhodlaním sa Artyom pokúša dosiahnuť svoj cieľ a zachrániť ľudstvo pred neznámym zlom.

  V závere knihy sa Artyom snaží zosúladiť svoje skúsenosti a nájsť zmysel svojho putovania. Zistí, že pravá hrozba nie je len vonkajšia, ale aj vnútorná, a že ľudská povaha je často najväčším nebezpečenstvom pre prežitie. Napriek všetkému, čo zažil, Artyom sa rozhodne pokračovať v živote s nádejou a odhodlaním čeliť budúcnosti.