Preskočiť na obsah

Michael Morpurgo Vojnový kôň

  Michael Morpurgo – Vojnový kôň
  Veľa ľudí nemá rado knihy alebo filmy o vojne, pretože sú až príliš smutné. Áno, sú. Tak, ako je smutná realita že sa v minulosti niečo také vôbec odohralo. Keby však nemáme knihy o vojne z kade by sme sa dozvedeli o príbehoch týchto ľudí, ktorí toto peklo museli prežívať? Odkiaľ by sme vedeli o histórii ľudstva viac ako z kníh? Samozrejme, máme veľa zdrojov informácií ale podľa môjho názoru je predávanie informácií pomocou rôznych príbehov, či už podľa úplnej skutočnosti alebo doplnených rôznymi vymyslenými postavami, scénami alebo miestami oveľa chytľavejšie.
  Táto kniha mi ležala v poličke už dosť dlho ale nejako som jej pozornosť nevenovala. Napokon som ju však v dlhej chvíľke predsa len zobrala do rúk. Dodnes ľutujem a nechápem že som ju neprečítala skôr.
  Autor nám vyrozprával silný príbeh o priateľskom pute medzi človekom a zvieraťom, konkrétne koňom, ktorý sa odohral v jednej z najkrutejších vojen. Myslím, že kniha je chytľavá práve preto, lebo dokazuje že pravú lásku nám nevyjadrujú slová, ale činy. To, čo nám je súdené si nás proste nájde vždy. Či už skôr či neskôr. Tak, ako sa aj Joey napokon našiel s Albertom.
  Hoci sú postavy v knihe vymyslené, príbeh ako taký sa v skutočnosti naozaj odohral. Vec, ktorú som nečakala je, že kniha je napísaná z pohľadu koníka. Dielo je výnimočné a nie príliš dlhé, takže zaujme aj slabších čitateľov, ktorí nemajú radi dlhé knihy.
  Nikdy neľutujem prečítanie takejto knihy pretože je to naozaj výborný čitateľský zážitok a príbehy ako tento sa musia podávať ďalej.

  Lucia Mátéová 1.C
  SOŠPg Lučenec