Preskočiť na obsah

Milo Urban – Živý bič

    Opäť povinné dielo s vojnovou tematikou prvej svetovej vojny ,priznávam,nečítalo sa mi až tak ľahko. Obsahovo dala zabrať, unavila ma najmä jej rozsiahlosť. Kniha je rozdelená na dve časti . Prvá časť s názvom Stratené ruky a druhá časť s názvom Adam Hlavaj. Pre komplikovanosť deja vám vám ho predstavím aspoň z časti.
    Prvá časť: Príbeh sa začína v najsevernejšej dedine Slovenska Ráztoky, a ako sa vravelo,ležali pánubohu za chrbtom. Obyvatelia tejto dediny dosiaľ vôbec netušili ,čo slovo vojna znamená. Poznali to slovo, ale len z príbehov tých, ktorí ju zažili. Netrvalo to dlho a následky vojny sa začínajú prejavovať . Spomedzi prvých dôkazov vojny sa domov vracia aj Ondrej Koreň, nemý a bez ruky. Ako prvá ho spozná jeho krstná mať Ilčíčka. Príchodom zmrzačeného Ondreja si obyvatelia Ráztok uvedomia hrôzy vojny. Mnohí mladí chlapci z dediny sú odvádzaní na front. Aj Štefan, syn Ilčíčky, čaká na odvod. Ilčíčka sa bezvýsledne snaží presvedčiť notára Okolického, aby zachránil jej syna pred nasadením do vojny. Štefan sa ocitne v kasárňach pod krutým velením čatára Rónu. Po neľudskom zaobchádzaní zo strany čatára sa Štefan vzoprie a nakoniec ho zabije. Za tento čin je odsúdený na smrť zastrelením. Aj Eva Hlavajová prosí notára Okolického, aby jej pomohol získať muža Adama späť z vojny, no notár ju zneužije. Eva otehotnie. Otcovstvo dieťata však po dohode s notárom neprezradí. Narodí sa jej druhý syn. Dedina čelí hladu, keďže musia obetovať dobytok pre vojnu. Eva, zlomená hladom a opovrhovaním, tragicky zahynie a nešťastnou náhodou sa utopí.
    Druhá časť: Adam utečie z vojny a vojaci prichádzajú hľadať utečencov. Zarmútený Adam sa dozvie, že Eva je mŕtva a Okolický ju zneužil. Je plne rozhodnutý sa pomstiť. Lenže musí sa skrývať,aby ho nenašli. V dedine vypukne epidémia červienky, ktorá si vyžiada množstvo detských životov, aj Evinho dieťaťa. Vojna sa chýli ku koncu a muži sa začínajú vracať domov. Dedinčania sa spolu s Ilčíčkou postavia proti vojakom a notárovi Okolickému. Ilčíčku zabijú vojaci, tak, že ju prebodnú . Notára dedinčania chytia, priviažu na klát. Ten sa zlomí práve na tom mieste, kde sa utopila Eva. Árona vyženú z jeho krčmy, vykradnú a nakoniec ju sám Adam Hlavaj aj podpáli.
    Myšlienku tejto knihy, by sme mohli pokojne prirovnať aj k tej od Remarqua. Dopad vojny na civilné obyvateľstvo, rozpad rodín,trpiaci ľud. Začnú sa búriť. Zmenia sa na symbolický živý bič. Je vojna aj to, čo sa deje za frontom? Prečítaním tejto knihy zistíte viac :).