Preskočiť na obsah

Minnie Darke – Je to vo hviezdach (Star-Crossed)

    Minnie Darke – Je to vo hviezdach (Star-Crossed)
    Minnie Darke je súčasnou austrálskou autorkou žijúcou na ostrove Tasmánia. Milovníčka čaju, beletrie a astrológie je uznávaná pre svoje diela o láske všetkých druhov. Prináša nám nový pohľad na ľúbostnú tematiku, zobrazujúc postavu ženy v hlavnej úlohe. Jej diela sú často spleťou náhodných stretnutí a príbehov, ktoré v závere nečakane zapadnú do seba. Mnohé situácie vykresľuje z rôznych pohľadov, pričom využíva prvky humoru.
    Kniha Je to vo hviezdach je jej prvou novelou. Cesty dvoch kamarátov z detstva, ktorých rozdelili pracovné povinnosti rodičov, osud znova spojí. Príbeh začína ich náhodným, opätovným stretnutím po 12 rokoch. Justine Carmichaelová, v znamení ryba, je na dobrej ceste v plnení svojho sna stať sa novinárkou – je asistentkou vo vydavateľstve časopisu Hviezda a neskôr je povýšená a môže písať články. Nick Jordan, v znamení vodnár, veselý a roztopašný nádejný herec, obsadzuje svoju prvú významnú rolu v divadelnej hre Rómeo a Júlia. Názor týchto dvoch ľudí na náhodu a predurčenie sa odlišuje. Nick slepo verí všetkým horoskopom v časopise a čerpá najmä z toho, pre ktorý pracuje Justine. Ona je naopak presvedčená, že hviezdami sa riadiť nemôžeme.
    Názov novely nám naznačuje, že sa bude zaoberať otázkou osudu. Justine sa pokúsi niekoľkonásobne prepísať rubriku horoskopu v nádeji, že Nick o ňu prejaví záujem, avšak vymkne sa jej to spod kontroly. Život hlavných postáv je poprepletaný na prvý pohľad náhodnými príbehmi a situáciami zo života iných ľudí v rôznych znameniach. Stretávame sa so stretnutiami z bežného života, ktoré sa striedajú s rodinnými príbehmi, doplnenými o detaily. Pre lepšiu atmosféru nás autorka necháva v napätí až do konca. Rozuzlenie prináša celkom nový pohľad na osud, ktorý je mimo našej kontroly.
    Na knihe sa mi páčilo, ako autorka zobrazuje prepojenie všetkých znamení a príbehov -spočiatku náhodných – ľudí, ktorí však majú niečo spoločné. Dáva nám nádej v šťastný koniec. Kniha svedčí o tom, že osud má v našom živote veľkú moc. Aj keď sa ho pokúšame meniť, vždy dospejeme ku koncu, ktorý nám je súdený.