Preskočiť na obsah

Mŕtva v lodenici

    Agatha Christie je výborná autorka detektívok a napísala ich veľmi veľa. Preto bolo ťažké si nejakú vybrať, lebo všetky vyzerali zaujímavo. Vybrala som si detektívku Mŕva v lodenici a napínavý príbeh je rozdelený do 20 kapitol na 189 stranách.
    Aj keď autorka má viac svojich hlavných hrdinov, ktorí opakovane riešia zločiny, vybrala som si príbeh, kde je hlavnou postavou detektív belgického pôvodu Hercule Poirot. Tentokrát nebol sám, ale pomáhala mu jeho priateľka, spisovateľka detektívok Ariadne Oliverová. Hercule Poirot je kľudný, inteligentný a veľmi rozvážny. Vždy premýšľa, kým niečo povie a má výborné dedukčné schopnosti. Všíma si aj tie najmenšie detaily a tie ho veľakrát dovedú k vyriešeniu prípadu. Naopak pani Oliverová je hlučná, energická, veselá a odvážna. Púta na seba pozornosť. Vždy povie priamo, čo si myslí aj Poirotovi.Tieto hlavné postavy sú tak odlišné, že je až čudné, že sú priateľmi.
    Príbeh začína prípravami na veľkú slávnosť v sídle Nasse House v Devone, kde majitelia manželia Stubbsovci organizujú zvláštnu hru pre svojich hostí. Je to hra s indíciami o vražde, preto pozvú slávnu spisovateľku detektívok pani Ariadne Oliverovú, aby hru zorganizovala a pripravila. Ariadne má však zo všetkého zlý pocit, ako keby ju niekto manipuloval v tom, ako má príbeh vyzerať a kto má byť obeťou vraždy. Neváha ani chvíľu a na pomoc si zavolá slávneho detektíva, svojho priateľa, Hercule Poirota. Napriek všetkým prípravám a opatreniam sa stane, že obeť vraždy v hre, ktorú hrala Marlene, skutočne niekto zavraždil. Hra na vraždu sa tak skončila a začalo skutočné vyšetrovanie.
    Nikto netušil, prečo muselo mladé dievča zomrieť a to nebola jediná vražda. Keď zmizla pani Stubbsová, manželka majiteľa sídla, prišlo aj k ďalšiemu úmrtiu. To už Poirot vedel, že má do činenia so zákerným vrahom, ktorý sa nezastaví pred ničím aby sa neprezradila jeho minulosť a má všetko dopredu premyslené. Aj v tomto zamotanom príbehu, v ktorom je každý podozrivý, sú hlavným motívom vraždy peniaze a túžba po bohatstve. Poirot nakoniec vyrieši prípad a zistí, že vrahom je sir George Stubbs, ktorý bol ženatý, ale oženil sa znova s Hattie pre peniaze, tú zavraždil a zakopal. Jeho skutočná prvá žena hrala Hattie a keďže Marlene a jej dedko poznali pravdu o Georgovi, jeho pravé meno, aj to, že utiekol z vojny, museli zomrieť.
    Kniha sa mi veľmi páčila a mala skvelú zápletku. Čítala sa rýchlo a ľahko, lebo tam bolo veľa dialógov a napínavých scén. Bola som zvedavá ako Poirot na základe úplne malého nepodstatného detailu vyrieši vraždy a akým spôsobom ho indície dovedú až ku skutočnému vrahovi. Páčilo sa mi, že vyšetrovanie viedlo viacerými smermi a aj keď som si myslela, že už viem kto je vrah, tak ma záver a vysvetlenie Poirota prekvapilo. Knihu odporúčam každému, kto má rád napätie a zamotané príbehy.