Preskočiť na obsah

Muhammed Ali – B. Smith

    Túto knihu som si vybrala lebo Mohammed Ali je veľmi inšpiratívna osoba vo svete športu, preto bolo pre mňa zaujímavé sa o ňom môcť dozvedieť viac.
    Muhammed Ali bol slávny boxer. Jeho prvé meno bolo Cassius Clay. Jeho boxerská kariéra začala keď mal 12 rokov a niekto mu ukradol jeho nový bicykel. Bol z toho rozzúrený čo ho priviedlo do boxerskej telocvične policajta Joea Martina. Najprv bol nahnevaný a chcel sa pomstiť, ale Joe ho namiesto toho začal učiť boxovať. Cassius sa ukázal ako veľmi talentovaný. Väčšinu času vyhrával. Škola mu však nešla, zaujímal sa len o box.
    Potom v roku 1960 odišiel do Ríma, kde bojoval za Spojené štáty. V tomto roku sa zúčastnil na olympijských hrách. Porazil každého súpera a pre Spojené štáty získal zlatú medailu. Keď mal 22 rokov, zdolal vtedajšieho šampióna strednej váhy Sonnyho Listona a získal titul majstra sveta. Veľa ľudí o ňom pochybovalo, dokonca aj samotný Liston ho považoval za veľmi neskúseného. Clay ukázal svoju rýchlosť a pohyblivosť a neustále sa uhýbal úderom Listona. Liston sa v 7. kole vzdal a ostal sedieť na stoličke. Deň po tomto zápase si zmenil meno na Mohammed Ali . Zvrat prišiel keď v roku 1967 odmietol ísť do vietnamskej vojny a za tento postoj nemohol boxovať 2 roky a prišiel o titul. Následne mal mnoho zápasov. Za posledných 14 rokov bol tri razy novým majstrom sveta. V rokoch 1980 a 1981 prehral 2 zápasy, pretože bol už pomalý a unavený. Lekár mu diagnostikoval vážnu chorobu, preto musel svoju kariéru ukončiť. Po skončení kariéry sa venoval aktivitám za mier a venoval sa aj charitatívnej činnosti. Ali bol jedným z tých, vďaka ktorým sa zmenilo rasové vnímanie v USA . Aj napriek chorobe dožil pokojný život.
    Táto kniha mi priniesla prehľad o najzaujímavejších momentoch jeho kariéry a o jeho osobnom živote. No taktiež mi priniesla ponaučenie o tom, že aj keď nám život nastaví prekážky, tak sa netreba vzdávať.