Preskočiť na obsah

Muška v ružovom pyžame

    Malá muška sa volala Fonzínka. Jedného dňa lenivé muchy zobudil čudný zvuk. Bol to chrobák, ktorý jedol slivkový koláč. Fonzínka zjedla omrvinky, keď v tom uvidela svätojánske mušky. Zatúžila s nimi lietať. Vyleteli na pouličnú lampu. Tam si Fonzínka kýchla a v tom lampa zhasla.

    Nočný motýľ mušku obvinil, že ju sfúkla. Muška mu uverila a bola z toho smutná. Chcela nájsť niekoho, kto lampu opraví. Ale nikto jej nevedel pomôcť. Dážďovka robila všetko iba tak, ako jej predkovia. Každý deň vliezla do fľaše a nevedela sa dostať von. Krtko bol urážlivý a mrzutý. Páv bol pyšný. Mravce boli usilovné a muška sa potešila, že jej pomôžu. Ale mali veľa práce. Zametali dlhý chodník. Keď sa dostali na koniec, mohli ho znovu zametať od začiatku. Myš videla všade nebezpečenstvo. Sýkorka bola klebetná. Pavúk Fonzínku oklamal a takmer zožral na obed. Nakoniec ju zachránil chrobák, ktorý jedol ten koláč. Bol dobrý a všetko jej vysvetlil.
    Že lampu nesfúkla, ale iba zhasla žiarovka. To sa stáva. Ujo opravár ju už opravil. Povedal jej, že svet je pre malú mušku nebezpečné miesto, ale krásne. Muška sa už do chalúpky k lenivým muchám nevrátila