Preskočiť na obsah

Muž v hnedom obleku / Agatha Christie

  Autorkou knihy, ktorú som si vybral, je svetoznáma Agatha Christie a jej názov je Muž v hnedom obleku. Som vášnivým čitateľom kníh, v ktorých vystupuje ako hlavný hrdina Hercules Poirot a preto som bol zvedavý, či bude zaujímavý aj kriminálny príbeh, v ktorom Poirot nevystupuje.
  Literárny druh je epika a žáner knihy je detektívny. Dej sa odohráva v Londýne a v Afrike v 20. storočí. Témou knihy je vyšetrovanie vraždy v Mill House a popritom pátranie po záhadnom mužovi v hnedom obleku.
  Hlavnou postavou je mladá, pôvabná, nebojácna a múdra Anne Beddingfeldová. Miluje dobrodružstvo a preto sa vybrala do južnej Afriky na parníku Kilmorden castle. Bola trochu pojašená, zbytočne priveľa riskovala a starala sa do vecí, ktoré boli veľmi nebezpečné.
  Vedľajšou postavou je Plukovník. Bol hlavou mafiánskej skupiny, ktorá kradla a zabíjala. Nikdy sa na mieste činu neobjavil on, preto na neho neprišli. Akcie riadil od stola. Nikto nevedel, kto Plukovník je, až na to prišla Anne. Ďalšou vedľajšou postavou je Suzanne Blairová. Bola veľmi bohatá a bola priateľkou Anne. Pozvala Anne na cestu ku Viktóriiným vodopádom.
  Keď Anne zomrel otec, presťahovala sa do Londýna. Stala sa tu svedkom udalosti, pri ktorej neznámy muž spadol na koľaje a na mieste ho zabil elektrický prúd. Prestrčil sa k nemu muž v hnedom obleku a tvrdil, že je lekár. Ale telo mŕtveho iba okradol a utiekol. Potom v novinách čítala o záhadnej smrti v Mill House a vybrala sa tam, pretože chcela zažiť dobrodružstvo. To ale netušila, že sa práve zaplietla do mafiánskej siete. Zdedila iba 87 libier a preto sa vybrala na Madeiru zarobiť nejaké peniaze. Po ceste sa spriatelila s pani Blairovou, ktorá bola veľmi bohatá a práve cestovala so sirom Pedlerom a plukovníkom Racem do južnej Afriky. Navrhla Anne, aby sa k nim pripojila. Anne neváhala a súhlasila. V noci 17. januára 1922 do izby pani Blairovej padol obal od filmu, v ktorom nebol film, ale diamanty. Anne sa ale na palube lodi vystatovala, že je reportérka a zisťuje, kto je muž v hnedom obleku. Hneď v tú noc ju chcel Plukovník zhodiť cez palubu, ale zachránil ju práve jej hľadaný muž v hnedom obleku. Keď zakotvili v Kapskom meste, vpadla mafiánom do pasce, ale podarilo sa jej utiecť a pridať sa k Suzanne, ktorá smerovala k Viktóriiným vodopádom. Aj tu sa ju pokúsil Plukovník zabiť tak, že ju zhodil z vodopádov, ale zase ju zachránil muž v hnedom obleku. Pre Plukovníka bola nebezpečná, lebo tušila, kto je v skutočnosti. Anne a muž v hnedom obleku – Harry Raybourn utiekli spolu do Johannesburgu, kde už bola Suzanne s priateľmi. Tam opäť padla do zajatia, ale Race a britská armáda ju odtiaľ vysekali a zatkli Plukovníka. Ten im ale ďalšiu noc utiekol. Johnov otec vlastnil bane na diamanty a v tomto príbehu sa chcel ako muž v hnedom obleku pomstiť zavraždenej v Mill House, ktorá ho okradla o diamanty. Anne a Harry alias John zostali nakoniec spolu žiť v Rodézii.
  Napriek tomu, že v knihe nevystupoval Hercules Poirot ani slečna Marplová, kniha mala spád, dej bol zaujímavý, nepredvídateľný a páčilo sa mi aj prostredie, v ktorom sa príbeh odohrával. A už sa teším na novú knihu Vraždiť nie je hračka od autorky Carly Valentine, v ktorej by mali byť vysvetlené rôzne odborné informácie, ktoré Agatha Christie používala v knihách – napríklad o jedoch, odtlačkoch prstov alebo o zbraniach.