Preskočiť na obsah

Na smrť ll. Bez milosti – Jozef Karika

  Kniha Na smrť II. Bez milosti je pokračovaním dvojdielneho románu od svetoznámeho spisovateľa Jozefa Kariku a je plná neočakávaných zvratov a dramatických udalostí ktoré mi nedovolili pustiť knihu ani na okamih z rúk.

  Dej je vsadený do krutého obdobia druhej svetovej vojny a je rozdelený na dva uhly pohľadu. Z jednej strany autor opisuje dej cez postavu Karola – nemeckého Hauptsturmfuhrer. Usporiadaného, disciplinovaného a predovšetkým oddaného člena nacistickej strany SS, blízkeho priateľa najobávanejšieho tyrana Reinharda Hyndricha a v neposlednom rade prekvapivo aj otca mladej rodiny ktorá ale bohužial následkom bombardovania Nemeckej ríše celá zomiera a tým zomiera v Karolovi posledný zvyšok ľudskosti ktorý v ňom ostal. Kvôli svojej minulosti a slovenským koreňom Karol prechádza rôznymi skúškami a lesťami od svojich vlastných straníkov a nakoniec ho jeho cesty zavedú na jeho posledné pôsobisko v službách SS – koncentračný tábor Osvienčim.
  Rozprávanie o Karolovej ceste sa strieda s rozprávaním o ceste jeho kedysi najlepšieho priateľa Viktora, ktorý kvôli svojej gangsterskej a výtržníckej povahe uteká celý život od problémov do problémov. Po niekoľkých rokoch strávených na úteku v Amerike sa vracia naspäť do rodnej krajiny s presvedčením, že nájde útočisko a odpočinok od nekonečného boja o prežitie v uliciach Bostonu, no práve opak sa stáva realitou. Od svojho príchodu ho nečakalo v rodnej krajine a v rodnom meste Ružomberok nič dobré. Aj keď sa snažil špinavými peniazmi kúpiť slobodu sebe a svojim najbližším, upísal ich na istú smrť. Spočiatku sa odohrávali veci v jeho prospech no po úplatku aj poslednej koruny mu neostalo nič iné ako nastúpiť do dobytčieho vagóna a dúfať v zázrak. No pokiaľ je cieľovou stanicou vlaku Osvienčim v zázrak prestane snívať aj ten najväčší optimista.
  Celý dej sa odrazu začne odohrávať na jednom mieste no z rôznych uhlov pohľadu. Karol po svojom pár týždňovom pobyte nadobúda pocit paranoje a podozrieva pôvod svojich nevídaných zlyhaní v sabotáži. Keď sa odrazu dozvie o prítomnosti Viktora v tábore a všetkých ružomberských židov v tábore chopí sa ho strach a hľadá najjednoduchšiu cestu na ich urýchlené odstránenie. Viktor však po čase zistí Karolov plán a usiluje sa zachrániť svojich drahých no zlyhá a po hromadnej vzbure si zachráni jedine svoj vlastný život, uteká naspäť na Slovensko a pridáva sa k povstalcom v odboji.
  Karol spanikári, opäť zlyháva a posledné na čo sa zmôže je žiadosť o prevelenie a zaumieni si dokončiť čo začal a vyhladiť aj posledného ružomberského žida – Viktora.
  Následnej očakávaným vyvrcholením je boj Karola a Viktora zoči-voči smrti. Vďaka majstrovi strachu a autorovi tohto diela je aj tento akt hlavných postáv famózny a po napätom súboji vyhráva odvaha, obeta a odhodlanie nevzdávať sa aj keď je osud zdanlivo akokoľvek proti nám samým.

  Odporúčam každému milovníkovi trilerov a historických drám.