Preskočiť na obsah

Na vine sú hviezdy

    Začiatok príbehu sa sústreďuje na Hazel Grace Lancasterovú, šestnásťročné dievča, ktoré od svojich 13 rokov bojuje s rakovinou štítnej žľazy. Rakovina sa jej neskôr rozšírila na pľúca, a je nútená používať prenosný kyslíkový prístroj na dýchanie. Jej matka ju presvedčí, aby navštevovala skupinu pre podporu pacientov s rakovinou. Jedného dňa na stretnutí v podpornej skupine zbadala príťažlivého chlapca menom Augustus Waters. Počas podporného stretnutia, sa Hazel dozvedela o Augustovi, že má rakovinu kostí a prešiel si ampútaciou nohy. Chvíľu na seba hľadeli a po skončení stretnutia ju Augustus pozval k sebe domov. Ich vzťah začína ako priateľstvo, ale postupne sa prehlbuje do romantiky.
    Hazel je posadnutá knihou s názvom “Cena za hviezdu” od Petra Van Houtena. Táto kniha končí uprostred vety, čo Hazel neustále frustrovalo, pretože chcela vedieť, čo sa stalo s postavami po konci príbehu. Hazel požičala knihu Augustovi, ktorý po prečítaní rovnako nechápe koniec knihy. Augustus sa rozhodne napísať list Petrovi Van Houtenovi s tým, že by chcel vedieť ako skončila kniha. Ten nasledovne odpovedal na list a pozval Hazel a Augusta aby ho išli navštíviť do Amsterdamu. Augustus sa rozhodne tým prekvapiť Hazel a chcel jej splniť jej obrovský sen, tak využije svoje “posledné želanie” (koncept, ktorý poskytuje charitatívna organizácia pre deti s vážnymi ochoreniami), aby ich obidvoch zobral do Amsterdamu stretnúť sa s autorom. Ich cesta do Amsterdamu je plná radosti, ale aj smútku. Stretnutie s Van Houtenom je sklamaním, pretože sú konfrontovaní z jeho alkoholizmu. Po nepríjemnom a smutnom stretnutí si aj tak Hazel a Augustus užívajú spoločné chvíle v Amsterdame. Neskôr sa Augustus v Amsterdame dozvie, že jeho rakovina sa vrátila a je oveľa agresívnejšia. Po návrate domov Augustovo zdravie rýchlo upadá. Predtým, ako umiera, usporiada pre seba predčasné prezentovanie smútočných rečí na jeho pohreb. Preto poprosil Hazel a jeho najlepšieho kamaráta Isaaca, aby si pripravili smútočné reči, kde mu vyjadria čo pre nich Augustus znamená. Hazel je s Augustom až do konca a po jeho smrti zápasí so smútkom a stratou.
    Po smrti Augustusa Hazel nájde list, ktorý Augustus napísal Van Houstenovi, kde hovorí o tom, ako veľmi ju miloval a aký mala na jeho život vplyv. Hazel si uvedomuje, že dôležité nie sú roky v našom živote, ale život v našich rokoch.