Preskočiť na obsah

Na západe nič nové, Erich Maria Remarque

  Výber knihy „Na západe nič nové“ od Ericha Mariu Remarquea nebol náhodný. Už od prvých stránok som sa ponoril do sveta, kde sa stretávajú túžby mladých s realitou vojny. V každom slove autor vkladá hlboký zmysel, ktorý sa odzrkadľuje v osudoch postáv.

  Prvým zlomovým okamihom pre mňa bola scéna prvých bojov na fronte. Cítil som pulzujúce napätie a strach, ktorý preniká každým slovom. Ilúzie o hrdinstve sa rýchlo rozplynuli v tvárnosti hrôz vojny. S Paulom Baumerom som prežíval každý nádych a dychtivý zvuk zbrane, ktorý znel ako zvuk smrti.

  Interakcie s civilistami vytvárali ďalšiu vrstvu napätia a kontrastu medzi svetom vojny a svetom, kde beží bežný život. Ich strach a zúfalstvo boli ako zrkadlo, do ktorého sme sa pozerali a videli sme svoj odraz. Táto konfrontácia nás priam prinútila premýšľať nad tým, čo v skutočnosti znamená byť vojakom a aké sú dôsledky našich činov.

  Najväčším bohatstvom tejto knihy sú však vzťahy medzi vojakmi. Camaraderie, ktorá sa prelína každou stránkou, nám pripomína dôležitosť priateľstva a solidarity v ťažkých časoch. S každou spoločne prežitou ranou sa väzba medzi postavami prehĺbila.

  Ale to, čo ma z tejto knihy naozaj hlboko oslovilo, je jej hlboké posolstvo o dôležitosti mieru a ľudských hodnôt. Skrz hrdinov bojujúcich na fronte nás Remarque upozorňuje na absurditu vojny a na to, ako rýchlo dokáže odobrať ľudskosť. „Na západe nič nové“ nie je len knihou, je to zrkadlo, v ktorom vidíme svoju vlastnú podstatu a morálku.

  Camaraderie ang.j. – Priateľstvo, kamarátstvo
  Konfrontácia -nedorozumenie, nezhoda
  Absurdita- bezvýznamnosť, nezmyselnosť