Preskočiť na obsah

Na západe nič nové, Erich Maria Remarque

  Na Západe nič nového – Dej:

  Príbeh začína deväť kilometrov za frontom, kde sa nachádza skupina vrátane Paula Bäumera. Napriek tomu, že bolo jedlo a fajčivo pripravené pre 150 ľudí, dostane len 80, čo vytvára napätie. Spomienky nám ukazujú, ako sa Paul a jeho spolubojovníci dostali na vojnu – ich učiteľ Kantorek ich presviedčal, aby slúžili vlasti, čo ich viedlo k dobrovoľnému odchodu na front. Keď navštevujú Kemmericha v polnom lazarete, ktorý leží so zranenou nohou, uistenie ho o návrate domov za rodinou sa stáva iba ilúziou. Kemmerich zomiera a jeho čižmy dedí Müller. K skupine sa pripájajú ďalší mladí muži.

  Spomienky o taktikách desiatnika Himmestossa, veliteľa ich divízie vo výcviku, odhaľujú ich plán na jeho potrestanie za prísnosť. Kompania je následne presunutá na opevňovacie práce a čoskoro ocitnutá priamo na fronte, čeliači palbe a zraneniam nielen ľudí, ale aj zvierat. Rev zranených koní odznieva strašne. Veľa nováčikov padne počas útoku. Nasledujúci deň chlapci zabíjajú voši a uvažujú, čo by robili, keby bol mier, no väčšina z nich nemá žiadne plány, pretože nemajú zamestnanie.

  Napätie stúpa, keď sa Tjaden poháda s Himmelstossom, ktorého prevelili na front. Toto viedlo k Himmelstossovým trom dňom vo väzení. Potkany sa množia a chlapci sa ich snažia vyhubiť. Opäť sa nachádzajú v zákopoch s mnohými nováčikmi. Paul pristihne Himmelstossa, ako sa pokúša simulovať mŕtveho vo zákope, ale keď ho Paul vyhnal von, prestal sa brániť až v prítomnosti nadriadených. Útoky následne ustávajú a chlapci sa rozhodnú ísť sa okúpať.

  Spýtajú sa troch Francúzok, či im prinesú jedlo a rozhodnú sa ich navštíviť. Paul potom zistí, že má dovolenku. Po návrate domov ho však privíta len chorá matka a sestra, s ktorými sa necíti rozumne, pretože nezažili hrôzy vojny. Potom navštívi spolužiaka Mittelstaedta, ktorý bol veliteľom družstva spolu s Kantorekom, ich bývalým učiteľom, ktorého Paul mstí za jeho podporu vojny.

  Paul sa potom vracia do barakov, kde sa stretne s Katom. Spolu strážia opustenú dedinu s množstvom potravín. Pohoda však netrvá dlho, keď sa začne ostreľovanie a Paul s Kroppom sú zranení. Odvezú ich do nemocnice, kde Albertovi amputujú nohu. Po návrate na front Detering dezertuje a Müller zomiera po zasiahnutí svetlicou do brucha. Situácia sa stále zhoršuje.

  Počas ďalšieho útoku v lete 1918 Kat dostane ranu do nohy a Paul mu pomáha, ale zisťuje, že Kat je ťažko zranený aj v hlave. Prichádza o pomoc a zistí, že prímerie je na ceste. Paul má dovolenku, no nadýchol sa plynu a umiera v októbri 1918.
  Román nás nešetrne konfrontuje s absurditou vojny a otvára diskusiu o jej neľudskosti a ničivej sile. Je to dojímavý a nezabudnuteľný príbeh, ktorý necháva hlboký dojem na čitateľovi a vzbudzuje otázky o cene vojny a jej nesmiernych obetách.