Preskočiť na obsah

Na západe nič nové, Remarque

    Kniha Na Západe Nič Nové od Ericha Maria Remarquea je bezpochyby úžasná kniha , ktorá nás vťahuje do hĺbok vojnového obdobia prvej svetovej vojny. Príbeh opisuje osudy mladých vojakov, ktorí musia bojovať a vyrovnávať sa z hrôzami a absurditou vojny. Remarque sa nebojí ukázať hrôzy vojny tak, ako sú. Jeho opisy bitky sú presné a surové. Zároveň postavy sa snažia nájsť zmysel v chaose. Hlavná postava je Paul Bäumer ,ktorá nám poskytuje vidieť život vojakov a ich myslenie a pocity , keď sa ocitli v neuveriteľne nepriateľskom prostredí.

    Román nie je iba o vojne ale aj o pocitoch a emóciách mladších vojakov , čo Remarque nádherne vykresľuje . Ukazuje nám vzťahy medzi postavami a ich vnútorné boje s morálkou a túžbou po prežití.

    Kniha je bohatá na rôzne situácie, čo čitateľa vťahuje do deja a necháva ho premýšľať nad otázkami ľudského bytia a vojny. Kniha Na Západe Nič Nové nie je iba historickým dokumentom, ale stále aktuálnym upozornením na hrôzy vojny a jej dopady na ľudskú psychiku.

    Celkovo možno povedať, že Na Západe Nič Nové je prínosným literárnym dielom, ktoré pretrváva v pamäti čitateľa dlho potom, ako už knihu odloží. Remarque sa stáva autorom, ktorý nás učí o ľudskej odvahe, utrpení a nádeji vo svete, kde na Západe zdanlivo nie je nič nové, ale predsa sú ľudské emócie a túžby stále rovnaké.