Preskočiť na obsah

Na západe nič nového

    Paul, po roku strávenom vo vojne, zažíva spomienky na svoju jednotku, ktorá sa práve vrátila z boja a oddychuje na pokojnom mieste za frontom. Svojim spolubojovníkom rozpráva o ťažkostiach desaťtýždňového výcviku pod vedením desiatnika Himmelstossa a o hrôzach vojny.

    Vojaci, medzi nimi aj Paul, si vytvorili silné priateľstvá, ktoré pretrvávajú aj v najťažších časoch. Jedného zo svojich spolužiakov, Kemmericha, Paul navštívi v nemocnici, kde umiera po amputácii oboch nôh.

    Na front prichádza Himmelstoss, ktorý spôsobuje problémy svojim bývalým vojakom. Paul a jeho priatelia sa pohádajú s Himmelstossom a sú potrestaní. Počas letnej bitky na fronte prežije len malý počet vojakov, vrátane Paula.

    Po dvoch rokoch Paul dostane dovolenku a navštívi domov, kde sa cíti odtrhnutý od svojej minulej reality. Po návrate na front sa stretne s ruskými zajatcami a prvýkrát zabije vojaka. Po zranení stráži s Kroppom dedinu a obaja sú poslaní do lazaretu.

    Paul sa uzdraví, ale Kropp príde o nohu. Vojaci už vedia, že vojnu prehrajú a čakajú na koniec. Paul neskôr zomiera ako posledný zo svojich priateľov v októbri 1918, keď sa vojna blíži ku koncu.