Preskočiť na obsah

Najhoršie zvieratká na svete

  Knihu Najhoršie zvieratká na svete napísal jeden z najobľúbenejších súčasných autorov kníh pre deti a mládež David Walliams, ktorého literárny štýl porovnávajú s Roaldom Dahlom. Po knihách o najhorších deťoch, rodičoch a učiteľoch prišiel spisovateľ na knižný trh s najhoršími domácimi maznáčikmi.
  Ide o epický literárny žáner vo forme krátkych próz. Obsahuje 10 úsmevných rozprávaní zo života vždy iného domáceho miláčika. Príbehy na seba nenadväzujú.
  Autor využíva on-rozprávanie, kedy sa sám stáva rozprávačom príbehov. Dej je chronologicky usporiadaný, má spád a veľmi ľahko sa číta.
  Využívajú sa oznamovacie vety a priama reč, ktorá je striedaná s opisom. Jazykový štýl je umelecký. Ilustrácie Adama Stowera veľmi oživujú rozprávanie – sú farebné, vtipné a úžasne dokresľujú príhody.
  V úvode autor privíta čitateľa prostredníctvom jeho dvoch domácich miláčikov – psíkov Berty a Ernieho. Ďalej možno stretnúť rybičku Grgprd, mačky Frflačku a Prskačku, andulku Srandulku a straku Zlodejicu, muzikálneho psa Montgomeryho, poníka Picassa. Cestu okolo sveta je možné absolvovať nadzvukovou rýchlosťou s korytnačkou Stíhačkou.
  Hlavnými postavami všetkých poviedok sú teda zvieratká – domáci miláčikovia, ktorí sa na prvý pohľad nezdajú, čo všetko dokážu. Preto si ich majitelia nemôžu byť istí, či nepatria – náhodou – medzi najhoršie na svete. Veď taká zlatá rybka Grgprd je toho jasným dôkazom, keď vydáva tie najdesivejšie zvuky v celej akváriovej ríši.
  Keďže mám psíka a milujem hudbu a hru na klavíri, tak najviac ma upútal príbeh o muzikálnom psovi basetovi Montgomerym. Môj psík westík je milý a skromný. Ale Montgomery bol pes pôžitkár, rád si doprial: „ranný kúpeľ s penou, na večeru pečené mäso v striebornej miske, spánok vo vlastnom prútenom kresle vystlanom mäkučkou dekou“ (str. 102). Žil s bývalou muzikálovou hviezdou Grizabellou, a tak sa snažil zavýjať podľa piesní, ktoré hrali gramofónové platne. V tom istom dome žila aj čierno-biela mačka Frflačka – pýšila sa úspešným muzikálom Mačky a podceňovala psov, že nemajú vlastný muzikál. Tak sa milý Montgomery rozhodol konkurovať muzikálom o psoch. Presvedčil autora Mačiek Lorda, aby skomponoval nový muzikál venovaný psom. V ňom odzneli piesne: „Ak ma rád máš, tak ma pohladkáš“ (str. 124) či ďalšie. Keď však zaznela pieseň „Mačky sú nanič!“ (str. 129), tak počas predstavenia mačky vtrhli do divadla a celé divadlo zničili. A pre autora muzikálu Mačky nastala drina – musel zložiť muzikály o všetkých možných živočíšnych druhoch.
  Knihu vydalo vydavateľstvo Slovart, spol. s r. o., v Bratislave, v roku 2023; ISBN 987-80-556-5848-2 a v anglickom origináli vyšla pod názvom The World’s Worst Pets v roku 2022.
  Ide o nenáročné čítanie, ktoré má pobaviť, rozosmiať. Kniha je bohatá na akcie a humorné situácie. Splnila svoj účel – obveselila ma a poučila. Cez správanie domácich zvieratiek autor odkryl zlé vlastnosti ľudí ako je namyslenosť, chamtivosť, povýšenosť a ich zveličením ukázal, že tadiaľ cesta nevedie.