Preskočiť na obsah

Najmilšie želanie – Miroslava Varáčková

  Túto knihu som dostala na Vianoce. Dlho len ležala na poličke a zaberala miesto v izbe, no potom, keď som sa cez prázdniny nudila, som si ju prečítala. Najmilšie želanie – to môže byť veľa vecí. Pre Grétu, hlavnú postavu, to bolo byť s jej sestrou – Miou.

  Gréta sa dlhé roky pomáhala starať o svoju staršiu autistickú sestru Miu. Sprevádzala ju na každom kroku, zvládala jej návaly hnevu a premenlivé nálady. No keď mala 16 rokov, jej mama ju poslala na internát, preč od jej sestry. Nevedela si predstaviť, čo to bude pre sestru znamenať, bála sa ako to bude zvládať. Bola na mamu nahnevaná, ani jej nezdvíhala telefón. Úplne ju od nich odrezali. Mala zrazu úplne iný život, plno voľného času a slobody. Spoznala Vila, ktorý jej v množstve veciach pomáhal. No miesto toho, aby si to užívala smútila za rodinou, hlavne za sestrou. Kvôli osamelosti a strachu v noci začali vidieť tiene, počuť zvláštne zvuky. Temnota si išla po ňu, chcela ju pohltiť. Čím ďalej tam bývala, tým sa to len zhoršovalo a zhoršovalo až…

  Kniha bola napínavá a pútavá, teda sa mi čítala rýchlo. Stránky som hltala jednu za druhou. Počas čítania som sa nenudila. Najzaujímavejšia časť bol pre mňa koniec. Keď autorka odhalila všetky záhady, dokonca aj niečo naviac.

  Táto kniha hovorí o aktuálnej téme, o ktorej sa veľa nerozpráva. Sama, odlúčená od domova, od svojho bežného života…Gréta začne mať psychické problémy. Nielen spomínané zvuky, tiene, dokonca sa nedokázala hýbať, akoby celá skamenela a boleli ju všetky svaly. Mala pocit, že je strašná zima, no v skutočnosti bolo teplo. A čo ma prekvapilo najviac…Aj Vil bol celú dobu len jej výmysel. Vytvorila si v hlave človeka, aby zaplnila svoju samotu.

  Duševné problémy sú vážna téma a netreba sa za ne hanbiť. Treba ich liečiť. Veď keď človeka bolí zub – ide k zubárovi, tak prečo ak ho bolí duša nejde nikde? Hanbí sa? Predsa to nie je hanba. Takýto ľudia potrebujú pomoc, no často to nepovedia. Tvária sa normálne, no vo svojom vnútri sa postupne zožierajú všelijakými myšlienkami. Treba byť pozorní. Všímať si správanie ľudí v našom okolí. Veď ľudia sa nemenia len tak, musia mať nejaký dôvod. Niekedy pomôže sa len opýtať, si v poriadku? Nepotrebuješ pomôcť?

  Túto knihu by som odporučila všetkým. Má v sebe dôležitú myšlienku a rozpráva o téme o ktorej sa ešte stále nehovorí dosť.