Preskočiť na obsah

Narodený v modrú stredu, Daniel Tammet

    Čísla sú jeho priatelia a sú mu vždy nablizku. Každé jedno je preňho jedinečné a má vlastnú osobnosť. Kamkoľvek ide, alebo čokoľvek robí, čísla neopúšťajú jeho myseľ. Britský spisovateľ Daniel Tammet v memoárovom románe Narodený v modrú stredu odkrýva čitateľom zákutia svojho nezvyčajného sveta. Životný príbeh tohto autistického savanta s mimoriadnym nadaním na matematiku a jazyky slovenskému čitateľovi prináša Vydavateľstvo Absynt. Ľudský mozog je aj napriek mnohým pokročilým výskumom stále veľkou neznámou. Bolo zaznamenaných mnoho prípadov, kedy aj napriek vážnemu poškodeniu jednej jeho časti dokázali jedinci viesť relatívne normálny život, pretože funkcie poškodenej časti prebrali zdravé časti mozgu. Tak sa to pravdepodobne udialo aj u Daniela Tammeta. Jeho pravá hemisféra začala pracovať aj za ľavú a popri tom znásobila svoje schopnosti. Tammetova pamäť je fascinujúca a jeho myslenie ťažko pochopiteľné. Je to dar, alebo prekliatie? Závisí to asi od uhla pohľadu. Daniel Tammet je neobyčajne silná osobnosť. A hoci jeho detstvo nebolo jednoduché, je úžasné, ako dokázal využiť všetky svoje diagnózy vo svoj prospech, postavil sa na vlastné nohy a výrazne tak odbremenil svojich blízkych. Ako človek trpiaci Aspergerovým syndrómom je stále nútený prekračovať hranice svojej oklieštenej komfortnej zóny. No aj napriek tomu, že to je pre neho zakaždým stresujúce, nových výziev sa nebojí. Práve naopak, s cieľom pomáhať ostatným ich dobrovoľne vyhľadáva. S každým jedným svojím počinom sa pritom aj on sám posúva vpred. Našiel si vlastný spôsob, ako ovládať svoje reakcie a kompenzovať nedostatky v oblasti sociálnej interakcie a svojím životným postojom si vyslúžil rešpekt širokého okolia. Daniel Tammet je živým dôkazom toho, že schopnosť viesť plnohodnotný a zmysluplný život neurčuje hrúbka lekárskych záznamov, ale dostatok vôle k sebapoznaniu a odhodlanie prekonávať prekážky a spoločenské predsudky.
    Román Narodený v modrú stredu ma na pulte kníhkupectva zaujal na prvý pohľad. Po prečítaní anotáce som vedela, že ho musím mať vo svojej knižnej zbierke, aj keby som zaň mala utratiť posledné peniaze. Neľutujem. Za vydanie slovenského prekladu som Absyntu veľmi vďačná a dúfam, že román si nájde svoje miesto nielen v početných domácich knižniciach, ale aj v srdciach mnohých čitateľov.
    Vzhľadom na to, že Daniel Tammet okrem Aspergerovho syndrómu trpí ešte ďalšími neurologickými poruchami, môže kniha u čitateľa vyvolať mylnú predstavu o ľuďoch s touto poruchou autistického spektra.