Preskočiť na obsah

názov: Arsene Lupin kontra Herlock Sholmes(blondínka) autor: Maurice Leblanc

    Príbeh sa odohráva v Paríži, kde jedného dňa sa záhadne stratí z malej vily profesora Gerboisa starožitný stôl so žrebom, ktorý neskôr náhodou vyhrá milión. Krátko nato zmizne za zvláštnych okolností na zámku grófky v Crozone aj vzácny modrý diamant. Polícia čoskoro zistí, že v obidvoch prípadoch je do toho zapletená známa dvojica-povestný lupič Arsene Lupin a jeho tajomná spoločníčka Blondínka. Prenasledovaný pár polícii uteká preto povolali slávneho detektíva Herlocka Sholmesa.
    K prečítaniu knihy ma inšpiroval seriál na Netflixe-Lupin. Opisuje lupiča Arsena Lupina v modernom prevedení. Knihu som nezohnal v Slovenskom preložení, ale zohnal som ju v staršom vydaní (1971) preloženú do Českého jazyka. Ide o napínavý súboj dvoch osobností-detektíva a zlodeja. Autor vykresľuje Lupina ako zdvorilého a vždy usmievajúceho gentlemana, ktorý sa narobí polícii vždy ťažkosti. Prekvapilo ma, že autor Herlocka Sholmesa vykresľuje ako sebeckého a hlúpeho človeka a nie ako múdreho a neomylného. Čitateľ sa v knihe stretne s dávkou napätia, úsmevnými aj smutnými situáciami, ale aj dramatickou zápletkou.
    Ak to celé zhrniem bol napínavý príbeh z inej doby. Musím zhodnotiť, že niektoré pasáže boli ťažšie čitateľné a musel som sa k nim viackrát vraciat, ale aj napriek tomu to bolo príjemné čítanie, počas ktorého som si uvedomil, ako sa ľudia mali kedysi viac v úcte a zároveň sa rešpektovali. Za mňa tejto knihe udeľujem 8 bodov z 10.