Preskočiť na obsah

Nebezpečenstvo sociálnych sietí

  POVIEDKA – NEBEZPEČENSTVO SOCIÁLNYCH SIETÍ
  V modernom meste s vysokými budovami a žiariacimi obrazovkami žilo mladé dievča menom Eva. Bola to začínajúca nadaná umelkyňa, ktorá sa rozhodla zdieľať svoje diela prostredníctvom sociálnych sietí. Na začiatku to bolo jednoduché potešenie, keď si ľudia všimli jej tvorbu a zdieľali ju s inými.
  Avšak, postupom času sa toto potešenie začalo meniť na závislosť a nebezpečie. Eva sa začala sústrediť len na počet lajkov a sledovateľov, ktorých získavala na sociálnych sieťach. Na jej pôvodnú originalitu pomaly zabúdala. Jej sebavedomie a hodnota sa začali merať týmito internetovými ukazovateľmi. Ignorovala svoje pôvodné umenie a začala produkovať obsah, za ktorý mala záruku popularity, nie vlastnej originality.Sociálne siete sa stali miestom, kde každý krok Eva sledovala verejnosť. Pod tlakom neustáleho hodnotenia sa stala závislou schválenia ľudí na internete. V snahe udržať si svoju popularitu začala skrývať svoje skutočné pocity a názory. Jej umenie stratilo autenticitu a stalo sa len povrchným odrazom toho, čo si myslela, že ľudia chcú vidieť. Evina rodina a priatelia sa začali o Evu báť, pretože v poslednej dobe nič iné nerobila iba sledovala svoje dosahy a na nich si ani nepomyslela. Okolie jej to často pripomínalo ale Eva sa zmenila a sústredila sa iba na jedno.
  Eva sa dostala do začarovaného kruhu neustáleho porovnávania sa s inými umelcami a osobnosťami na sociálnych sieťach. Sledovala čo robia iní umelci a opakovala ako keby nemala čo ponúknuť. Nevnímala, ako sa jej postoj k životu a umeniu menil. Zanechala stranou skutočné vzťahy a komunikáciu, aby udržala zdanie ideálneho života online. Zanedbávala dlhoročné priateľstvá, rodinu a na každého skoro zabudla. No jedného dňa Eva začínala strácať pozornosť od jej „fanúšikov“ a tým strácala aj dosahy na sieťach.
  Ľudia jej písali, že už ich to nebaví pretože to vidia všade a nie je to originálne. A vtedy jej to došlo. Tí, ktorými sa kedysi obklopovala sa jej teraz vyhýbali. Doteraz zaslepená Eva si začala všímať reálny svet a ako sa nemôže nikomu zveriť. Všetci to s ňou vzdali. Uvedomila si, že sa stala obeťou nebezpečenstva sociálnych sietí. Jej život bol plný falošných vzťahov, a umenie stratilo zmysel. Takmer zabudla na to čo tvorila pred pozornosťou na sociálnych sieťach. Uvedomila si svoju chybu a rozhodla sa ospravedlniť a vrátiť sa k reálnym priateľom. Kamaráti jej pri stretnutí ukazovali obrazy čo maľovala predtým než sa zmenila. V tej chvíli si Eva veľmi vážila, že má takýchto priateľov a nechápala ako ich mohla ignorovať.
  Od sociálnych sietí sa neodpojila ale nebola na nich závislá a začala pridávať obsah, za ktorým si stála. Začala znova objavovať radosť zo života a radosť tvorby pre samu seba a pre tých, ktorí ocenili autentický výraz. Pochopila, že hodnota nie je meraná počtom sledovateľov, ale po skutočnej spätnej väzbe od tých, ktorí ju poznali hlbšie. Eva sa stala varovným príbehom pre ostatných, aby sa vyhli pokušeniu stratiť samých seba v nekonečnom svete sociálnych sietí.