Preskočiť na obsah

Nechcem počuť tvoj plač – Simona Rošková

  Soňa sa po mnohých ťažkých chvíľach nevie dočkať chvíle, kedy bude konečne svojho syna držať v náručí. Po návrate z pôrodnice sa však všetko zmení. Lásku k novorodencovi vystrieda chlad, nezáujem a strach. Soňa svoju rolu matky nezvláda a za týchto okolností skončí na psychiatrii. Popôrodná depresia, ktorou nesmierne trpí, veľmi zasiahne do jej rodiny.
  Rozoznávala tlmené hlasy, tichý šepot narúšal detský plač. Plač, ktorý dôverne poznala, ale nedokázala ho zastaviť….Odrazu niečo buchlo a zaškrípalo. Trhlo ňou. Oči ostali zatvorené. Ruky mala tesne pri sebe, nedokázala nimi pohnúť. Sú to nosidlá, uvedomila si. Plač sa vzďaľoval, hlasy utíchali. Motor naštartoval a vozidlo sa pohlo. Nastalo dlhé ticho a nekonečná tma. Michal sledoval odchádzajúcu sanitku. Susedia sa pomaly vracali do svojich príbytkov. Sklopil žalúzie a s láskou si na hruď privinul svojho synčeka..
  Kým sa ona snaží pomaly si hľadať cestu k synovi, vo vlastnom dome sa cíti ako väzeň. Väčšie napätie vypukne príchodom novej opatrovateľky, ktorá ma zákerné plány…Skúšku byť mamou, Soňa zvládla úspešne. Materstvo je poslanie, preto by sme si ho mali nesmierne vážiť a chrániť. Soňa si uvedomila, že byť mamou je krásne a láska chce čas. Láska k dieťaťu je nemenná a stála.
  Každý človek v nás niečo zanechá niečo dobré, aj keď dotyčný ktorý nám ublížil si to vôbec neuvedomuje.
  Príbeh nám ukazuje aké môže byť psychické prežívanie ťažké. Popôrodná depresia nie je nič nezvyčajné, no napriek tom sú problémy mamičiek zvládnuteľné.
  Knihu som si vybrala preto, lebo autorka popísala ťažkú situáciu
  matky ktorá trpí popôrodnou depresiou. Vykreslila to veľmi pravdivo. Príbeh vedie k pochopeniu voči empatii voči ženám, ktorá trpia touto depresiou.
  Tento príbeh mi ukázal ako je potrebné pochopenie a podpora voči týmto ženám v čase keď je to najviac potrebné a nevyhnutné.
  Ukázalo mi to, že popôrodná depresia a ďalšie psychické problémy sú vážne a keď je to potrebné mali by sme vyhľadať pomoc. Podpora a pochopenie môžu mať veľký vplyv na to ako sa matka cíti a ako zvláda svoje povinnosti. Taktiež som si uvedomila že vzťahy potrebujú čas, aby sa vyvinuli.