Preskočiť na obsah

Neviditeľný život Addie LaRueovej – V. E. Schwab

    Je to fenomenálny príbeh, ktorý sa ponorí do tém identity, nesmrteľnosti a ľudského stavu. Román odohrávajúci sa naprieč storočiami sleduje hlavnú hrdinku Adeline „Addie“ LaRue, ktorá uzavrie faustovský obchod s temnou silou a tá jej zaručí nesmrteľnosť, no má to jeden malý háčik. Všetci čo ju stretnú a spustia z nej na sekundu zrak, tak na ňu automaticky zabudnú.
    Keď kráčame po stopách Addie v priebehu storočí, sme vtiahnutí do jej sveta túžby a odolnosti. Od dláždených ulíc Francúzska 18. storočia až po rušnú metropolu súčasného New Yorku, tapisérie plnej straty, lásky a túžbe po slobode.
    Prvý komplexný vzťah je medzi Adeline a Lucom, záhadnou bytosťou, ktorá jej dala nesmrteľnosť. Luc ponúka Addie večnosť a slobodu výmenou za jej dušu, pričom ich dynamika je ako tanec medzi túžbou a obetou. Uprostred zložitosti ich zväzku na scénu prichádza druhý a asi aj najdôležitejší vzťah s Harrym, majiteľom malinkého kníhkupectva, ktorý si ju napriek všetkému pamätá. Harry sa stáva majákom svetla v inak jej osamelej existencii a ponúka jej útechu a porozumenie vo svete, kde je prinútená k večnej samote. Ich vzťah je pripomienkou odolnosti ducha, lásky a jej schopnosti presahovať čas a pamäť.
    Pamäť zostáva najdôležitejšou témou na ceste Adeline, keď bojuje s nevyhnutnosťou vymazania z myslí tých, ktorých stretne. Opisy ako „Zabudnutá múza mnohých umelcov“ alebo „Zabudnutá milenka, po ktorej niet ani stopy“ sa vytratia pri stretnutí s Harrym, v ktorom nachádza vzácne a vrelé útočisko. Prostredníctvom ich puta si pripomíname, aké dôležité je vážiť si chvíle, ktoré zdieľame s ostatnými a vplyv, ktorý za sebou zanechávame, nech je akejkoľvek veľkosti.
    „Neviditeľný život Addie LaRue“ je pripomienkou sily lásky, krásy prchavých okamihov a sily napriek životným neistotám. Je to príbeh, ktorý nás pozýva sa zamyslieť nad našimi vlastnými cestami a odkazom, ktorý dúfame, že po sebe zanecháme. A v neposlednom rade nám pripomína dopady našich želaní.