Preskočiť na obsah

Nultá hodina, Agatha Christie

  Autorkou tejto knihy je Agatha Christie. Kniha je o tom, ako inšpektor Leach a inšpektor Battle sa snažia vyriešiť vraždu lady Tressilianovej. Literárny druh tejto knihy je epika a žáner je detektívny román.
  Kniha má 5 kapitol. Využíva sa tu chronológia, retrospektíva, on – rozprávanie a odseky.
  Kniha nemá hlavnú postavu, ale jednou z viac spomínaných postáv je Nevile Strange. V živote mal dve manželky. Prvá sa volá Audrey Strangeová a druhá Kay Strangeová. Nevile sa chcel rozviesť s Kay a vrátiť sa naspäť k Audrey. Nevile bol blázon. Bol to aj veľmi známy tenista. Bol veľmi bohatý.
  Jednou z ďalších vedľajších postáv je Audrey. Je to prvá manželka Nevila Strangea. Veľmi sa ho bála kvôli divnému správaniu. Myslela si, že jeho správanie vidí len ona a preto si o sebe myslela, že je blázon. Má veľmi málo emócií, preto o nej ostatní ľudia hovorili, že sa správa ako duch. Je veľmi pekná.
  Táto kniha je o tom, ako viac ľudí išlo do obrovského domu bohatej a obľúbenej lady Tressilianovej. Panovala tam zlá atmosféra. Kay do domu nechcela ísť, lebo tam nikoho nemala rada. Raz Nevile hovoril Audrey, že sa chce rozviesť s Kay a ísť naspäť ku nej, lady Tressilianová to započula. Zavolala si ho do izby, lebo mu chcela zakázať rozvod. Veľmi sa spolu pohádali. Nevile z domu odišiel za kamarátom, ktorý býval blízko. V tú noc bola lady Tressilianová zabitá. Všetky dôkazy smerovali k Nevilovi, už ho chceli zatknúť. Vtom sa zobudila jedna zo služobníčok, ktorá bola predávkovaná liekmi na spanie. Hovorila, že Nevila videla z domu odchádzať, preto bol Nevile z podozrivých vylúčený. Ďalšie dôkazy, ktoré sa našli smerovali k Audrey, sama sa aj priznala. Bála sa zomierania pomalou smrťou – šibenicou, preto išla zoskočiť z útesu. Vtom ju zastavil cudzinec MacWhirter. Zistil, že vraždu nespravila Audrey, preto jej sľúbil, že zariadi to, aby nešla na šibenicu. Kvôli MacWhriterovmu vynikajúcemu mysleniu zistili, že vrahom bol naozaj Nevile Strange. Síce ho služobníčka videla odchádzať, no on preplával cez rieku naspäť do domu a zavraždil lady Tressilianovú. Nakoniec ho zatkli, Audrey sa vydala za MacWhritera a všetko dobre dopadlo.
  Táto kniha sa mi veľmi páčila. Bola aj veľmi ľahká na prečítanie. Určite ju odporúčam prečítať.
  V knihe prevládajú stredne dlhé oznamovacie vety, pásmo rozprávača. Slovná zásoba je spisovná a jazykový štýl je umelecký.

  Christie, Agatha: Nultá hodina. Bratislava: Slovenský spisovateľ, 2011. ISBN 978-80-220-1540-0