Preskočiť na obsah

O Guľkovi Bombuľkovi, Mária Ďuríčková

  Túto knihu som si vybrala, pretože je to moja obľúbená kniha z detstva.
  Jedného dňa našla babka červenú vlnenú rukavicu, ktorá nemala pár. Preto sa rozhodla vypárať ju. Niť navinula do klbka. Klbko sa vnučke veľmi páčilo a nazvala ho Guľko Bombuľko. Keď sa Guľko dozvedel, že majú byť z neho papuče pre bábiku, urazil sa a zagúľal sa pod skriňu. Hneď, ako niekto otvoril dvere, vygúľal sa na dvor. Na dvore sa zoznámil so zvieratami a stali sa z nich kamaráti, a zažil veľa dobrodružstiev. Guľko Bombuľko mal dobré srdce. Keď si od neho zvieratá žiadali vlnu, s radosťou im z nej dal. Tak po nej zatúžila aj mačka Líza. Nahovorila Guľka na naháňačku a počas hry ho postupne odmotávala, až bol malý ako oriešok. Našťastie vrabec Čičo letel okolo a keď to zbadal, rýchlo zavolal psa Rexa. Líza si prudkým skokom však odtrhla odvinutú Bombuľkovu vlnu a urobila si z nej sedačku. Mačka Líza bola veľmi zákerná aj k ostatným zvieratám. Preto sa rozhodli dať ju odviezť do susednej dediny, kde zháňali mačky. A na dvore zavládol pokoj. Všetko bolo v poriadku, až kým sa Čvirko, Čičov syn, počas lietania nezrútil do studne. Všetci sa zhrnuli ku studni a Guľko Bombuľko im prikázal, aby ho spustili do studne. Takto sa Bombuľko obetoval, aby zachránil malého vtáčika. Všetci jeho priatelia za ním veľmi smútili. Našťastie išla okolo vnučka a zbadala pri studni vlnu z rukavice. Zobrala ju domov a začala ju zmotávať do klbka, až kým nebol z nej zase Guľko Bombuľko. Pobozkala ho a vložila si ho do vrecka. Guľko Bombuľko sľúbil Rexovi, že vnučke ujde a vráti sa späť k svojim kamarátom. Všetci na dvore sa veľmi potešili.
  Kniha je oslavou veľkého, nezištného priateľstva Guľka Bombuľka so zvieratkami na dvore. Guľko Bombuľko svojou obetavosťou a láskavosťou je kamarátom na celý život.
  Kniha je nádherným príkladom toho, že skutočných priateľov, ktorých máme, si treba vážiť, pretože taký priateľ je schopný obetovať za nás aj svoj život.

  Meno a priezvisko: Karolína Láslopová,
  Trieda: 6.A
  Škola: Základná škola s materskou školou Nesluša 837