Preskočiť na obsah

Obava a strach z budúcnosti – mýtus alebo realita?

  Všeobecne je známa myšlienka strachu alebo istej obavy z budúcnosti. Na svete existuje množstvo ľudí, ktorí majú práve tieto obavy. Postupujú technológie až príliš rýchlo? Budú roboti raz vládnuť ľudstvu? Čo bude ľudstvo robiť, ak sa vyčerpajú zásoby ropy?
  Všetko sú to myšlienky založené na uvažovaní o budúcnosti a otázky, na ktoré pravdepodobne odpoveď nezistíme.
  Budúcnosť môže byť pre niektorých ľudí strašideľná, zatiaľ čo iní rozmýšľajú štýlom ,,to už nie je môj problém, keďže sa toho aj tak nedožijem”.
  Tridsať rokov dozadu si človek mohol pomyslieť niečo na štýl ,,…v budúcnosti budeme mať lietajúce autá!” a podobne a pozrime sa, kam sme sa technologicky dostali!
  Áno, je síce pravda, že doprava primárne nie je zložená z kadejakých leitajúcich áut či motoriek, ale v porovnaní s pár dekádami dozadu je jasne vidieť rozdiel za pomocou našich inovácií. Práve teraz, v prítomnosti, sa človek pozrie na svet a vidí, ako sa za posledné roky zmenil, pričom môže uvažovať nad tým, že čo by sa stalo, ak by nám došla ropa, voda alebo spadol obrovský meteorit na Zem a zničil ju, či vybuchlo slnko?
  Na tieto otázky, samozrejme, odpoveď neviem, ale s istotou viem povedať, že tento strach a obavy majú svoj dôvod.
  Napríklad, ak by mal človek dieťa a vedel by, že svet nejde zrovna tou “zdravou” cestou, tak chápem opodstatnenie tohoto problému. Ale nemal by to byť dôvod na nejakú paniku či podobne, predsa žijeme v prítomnosti a treba si ju užívať takú, aká je! Tá najviac čudná myšlienka je, že by roboti ovládli ľudstvo a podobné drísty. Áno, technológie sú v dnešnej dobe neskutočne vyspelé a za pomocou jednej vety dokáže robotík v počítači spracovať sedemnásťstranovú prácu o tom, ako lienka strávi svoj bežný deň, ale predsa nie sme vo filme, kde je Terminátor, ktorý ide ovládnuť ľudstvo!
  Technológie nie sú ani zďaleka tak vyvinuté, aby niečo take dokázali a silne pochybujem, že by sa nám niečo také v živote podarilo.
  ,,A čo ak sa vyčerpajú zásoby ropy? ” no ľudstvo je hádam tak múdre, aby vyriešilo nejaké alternatívne riešenie, veď v dnešnej dobe máme predsa raketu, ktorá dokáže vyletieť do atmosféry, vrátiť sa na Zem a pristáť sama!
  Ak by mal človek len zbytočné obavy o budúcnosť, tak je to iba jednoduchosť daného človeka, keďže najlepšie riešenie je správať sa a žiť tak, aby sme sa týmto problémom vyvarovali, a to by bolo najlepšie. Keby sa každý jedinec snažil o to, aby naša Zem bola zdravá a mysleli by sme tak na ďalšie generácie, tak by tieto obavy boli minimalizované. Myšlienka ako taká je to pekná, ale väčšina ľudí sa riadi spôsobom: ,,Nuž, nič sa nedá robiť, to už je problém budúcej generácie a nie mňa.”, a tým to končí.