Preskočiť na obsah

Obluda z ľadu, David Walliams

  OBĽUDA Z ĽADU
  autor David Walliams, ilustroval Tony Ross

  Hlavne postavy:
  Elsie je uličníčka.
  Dotty je upratovačka. Je zaľúbená do Thomasa.
  Thomas má prezývku Kraťúch

  Vedľajšie postavy:
  Pani Skysňa
  Pán Facka
  Komisár
  Profesor
  Lady Broková
  Admiral
  Plukovník a generál
  Starší seržant
  Hlavná sestra
  Kráľovná Viktória
  Abdul Karim
  Sir Ray Vycivester
  Muž s reklamnými tabuľami
  Kapitán
  Raj prvý

  Stručný dej :
  Bolo raz jedno dievčatko, ktoré niekto položil na schody sirotinca.
  Deti sa zoradili podľa abecedy, a vymýšľali jej meno. A došlo k menu Elsie.
  Keď si pani Skysňa – vedúca sirotinca – kýchla, tak sa deti museli kúpať v húseniciach.
  Na Vianoce nedostali deti darčeky, ale štedrou knihou po zadku. Elsie každý večer vymýšľala deťom rozprávku o svojej maminke a tatinkovi. Keď to započula pani Skysňa, tak Elsie vyhrešila že má byť ticho. Elsie sa tak rozhodla, že odíde z toho sirotinca. Lebo to bola basa pre ňu. Jedného dňa sa Elsie rozhodla že ujde. Ale neušla len tak, aj sa rozlúčila.
  Išla do Prírodovedného múzea a sa tam porozhliadla. Keď jej bola na ulici zima, zakrývala sa novinami. V nich videla obrázky o Oblude z ľadu. Išla do múzea a skryla sa do upratovacej miestnosti. Tam ju našla Dotty – upratovačka. Najprv si myslela že je Elsie mop. Dotty dala Elsie jesť chlieb. Elsie potom odišla a povedala že ešte niekedy sa stretnú. Potom prichádzal do Prírodovedného múzea koč s Obludou z ľadu. Všetci ľudia sa zoradili k Prírodovednému múzeu. Prišiel tam aj muž s tabuľou. Hovoril : „Koniec je blízko“. Elsie vyliezla na strom aby to všetko videla. Neskôr sa vkradla do múzea a z balkóna pozerala na slávnostné odhalenie „Obludy z ľadu“ ktoré robila samotná kráľovná Viktória. Pre Elsie to bola lásky na prvý pohľad. A niekto jej zakryl ústa. Bola to Dotty. Spolu sa ukryli v malej miestnosti pred strážnikom múzea pánom Fackom. Elsie niečo stlačila a prepadli sa dolu. Tam bol Profesor.
  Rozprávali sa ako oživiť Obludu z ľadu. Elsie mala za úlohu zohnať 100 hodvábnych vreckoviek. Pomohla jej pouličná banda „Lepkavé prsty“. Nazbierali 100 vreckoviek a jedny dámske nohavičky. Z tých vreckoviek vyrobili balón. Podarilo sa im oživiť Obludu.
  Elsie ju pomenovala Huňka. Elsie ušla s Dotty na Huňke pred Profesorom. Išli na kráľovský špitál, a tam stál starý seržant. Pýtal sa „ Čo tam máte za tou veľkou plachtou“ odpovedali, že tam majú delo a potom ich pustil. Išli za Kraťúchom – Dottyn priateľ – keď našli Kratúcha našla ich hlavná sestra a museli pred ňou utekať. Prišli medzi ostaných vojakov, ktorí im prisľúbili pomoc dostať Huňku na severný pól. Zobrali kráľovnej Viktórií loď menom Victory.
  Cestou ich prenasledovali, ale podarilo sa im so šťastím dostať sa na severný pól. Elsie, Dotty a Kraťúch doprevádzali Huňku k jazeru, a v ňom sa objavila ponorka s Lady Brokovou. A podarilo s im Lady Brokovej zbaviť. Potom našli Huňkyne stádo. Elsie sa ňou rozlúčila a odišli naspäť do Británie. Po návrate kráľovná Viktória dávala všetkým odznaky.
  Na oslavy nového roka aj storočia pozvala kráľovná aj deti zo sirotinca. Skysňu kráľovná zavrela do basy. Kratúch požiadal Dotty aby sa stala jeho ženou, a ona súhlasila.

  Paula Roháčiková 2.B
  ZŠ Javorová Alej, Chorvátsky Grob