Preskočiť na obsah

Oliver Twist

  Oliver Twist
  Autor tejto knihy Charles Dickens. Je zaradený medzi epiku, dobrodružný román. Čo sa týka kompozície je to chronológia, on-rozprávanie, má 53 kapitol a 258 strán. Celý príbeh je o sirote, ktorá sa snaží prežiť v svete plnom chudoby.
  Hlavná postava je Oliver Twist. Je to sirota, ktorú na jej ceste životom sprevádza veľmi veľa nepríjemných prekvapení. Avšak myslím si že sa s nimi vie vysporiadať viac menej dobre. Musím myť veľmi odvážny a postaviť sa problémom čelom.
  Mojou najobľúbenejšou vedľajšou postavou je Pani Maylieová. Zo všetkých vedľajší postáv v knihe mi najviac utkvela na pamäti. Ujala sa Olivera. Má srdce na správnom mieste. Zo všetkých Oliverových „adoptívnych rodičov“ je k nemu najmilšia.
  Oliverovi hneď na začiatku knihy umiera mama. Otca nikdy nepoznal a preto ide do detského domova. Tam je s ním veľmi zle zaobchádzané. Dokonca mu ani nedávali najesť. preto ho poslali žiť do rodiny hrobára Sowerberrymu. Má sa tam vyučiť ale keďže s ním nie je zaobchádzané o nič lepšie rozhodne sa utiecť.
  Oliver uteká do Londýna. Tam sa ale zapletie s zlými ľuďmi, presnejšie so skupinou zlodejov ktorú vedie Fagin. Nabádajú ho len kradnúť. Čo sa však Oliverovi vôbec nepáči lebo má srdce na správnom mieste.
  Nejakým zázrakom sa Oliverovi podarí zapliesť znovu so zlou skupinou ľudí ktorá ho prinúti sa vlúpať do domu paní Mylienovej. Tá ho ale aj s neterou Rose chytia. Oliver im začne rozprávať celý príbeh, ktorý mu prekvapivo uveria. Tam začne žiť šťastný život.
  Až do chvíle kedy sa zistí ,že to bolo celé nahrané. Oliver je totiž synom priateľa pána Brownlowyho, u ktorého Oliver tiež býval. Tento pán tiež ale bohužiaľ umrel pred Oliverovou smrťou. Sinkes a Fagin to celé narafičili aby zhrabali Oliverovo dedičstvo.
  Nakoniec sa všetko vyrieši a Oliver spokojne žije svoj bohatý život.
  Taktiež mi v pamäti utkveli dva citáty: „Ukážte mi dieťa, skôr ako zamriem.“ Oliverova matka str. 7, „Viem, že jedno tajomstvo zachovávajú navždy-pravdaže kým na to niekto nepríde“ Monks str. 177