Preskočiť na obsah

Oliver Twist

  Túto knihu napísal Charles Dickens. Je to realistický román z 19. storočia.

  Oliver Twist sa narodil v Anglicku. Jeho mama zomrela pri pôrode. Býval v sirotinci kde dostávali 3 krát denne malé porcie ovsenej kaše. Keď si raz Oliver pokúsil vypýtať väčšiu porciu, zatvorili ho a ponúkali 5 libier človeku ktorý by si ho zobral.

  V jeho desiatich rokoch si ho do služby zobral pán Sowerberry ktorý robil rakvy. Robili mu zle a Oliver býval v komore, jedol len zvyšky. Oliver utiekol.

  Stretol Jacka Dawkingsa ktorého prezývali Lyšiak, ten ho priviedol do zlodejskej skupiny. Oliver zistil že sú zlodeji az neskôr, keď videl ako kradnú vreckovku. Oliver sa pokúsil utiecť, takže si všetci mysleli že on bol zlodej. Odviedli ho na políciu. Pán Brownlow ktorý bol okradnutý si Olivera zobral domov, pretože mu veril, že nič neukradol.

  Keď raz išiel Oliver vrátiť knihy ktoré si pán Brownlow požičal našla ho Nancy. Zlodeji si ho zobrali naspäť lebo s báli, že ich prezdradí. Pri jednej z krádeží bol Oliver postrelený. Pri úteku z krádeže nechali Olivera ležať samého, zraneného, počas dažda v priekope. Podarilo sa mu dostať do domu v ktorom chceli uskutočniť krádež, kde ho prichýlila pani Mayiliová.

  Oliver tam strávil nejaký čas a potom sa rozhodol, že by chcel ísť navštíviť pána Brownlowa, no zistil že jeho dom je na prenájom. Neskôr nevlastná dcéra Pani Mayiliovej ochorela a tak pani Mayiliová zavolala domov svojho syna. Ten sa Rose spýtal či by si ho nechcela vziať za muža. Ona odmietla. Nancy ubili k smrti pretože sa snažila pomôcť Oliverovi. Oliver nakoniec zistil že niektorí zo zlodejov sú jeho rodina. Po Faginovi- veliteľovi zlodejskej bandy, zdedil časť jeho majetku. Fagina odsúdili k smrti. Olivera si adoptoval pán Brownlow a Rose s Harrym mali svadbu.