Preskočiť na obsah

Oliver twist

  Čítal som knihu Príhody Olivera Twista od spisovateľa Charlesa Dickensa. Túto knihu som si vvybral lebo ma zaujímajú knihy ktoré su napísané akoby sa odohrávali v realite. Je to napínavý dobrodružný román o postave Oliver. Tento dej sa odohráva v Anglicku hlavne v Londýne. Bol tu využitý chronologický aj retrospektívny postup a bola využitá aj er-forma aby mal čitateľ najväčší zážitok z čítania knihy. Táto kniha ma 479 strán rozdelených do 53 kapitol.
  Oliver Twist vyrastal od svojho narodenia v Anglicku sirotinci, lebo mu umrela pri pôrode matka. Veľmi zle s nim zaobchádzali aj v sirotinci aj v budúcej práci a tak sa rozhodol utiecť. Keď Olivver po dlhej dobe kráčania došiel do Londýna, prihovoril sa mu Jack Dawkins – Lišiak. Doviedol ho do bandy sprva dobrých ľudí neskôr ale Oliver zistil že sú zlodeji. Raz však Olivera chytili pri tom ako Lišiak kradol vreckovku a Oliver v prekvapení že Lišiak je zlodej, ostal nepozorný. Pán Brownlow Oliverovi ale uveril, že ho neokradol a zobral ho k sebe domov, aby sa o neho staral. Raz keď Oliver išiel vrátiť knihy, ktoré si požičal pán Brownlow zlapila ho opäť tá istá banda. Neskôr zlodeji namočili Olivera do ďalšej lúpeže, ale nakoniec sa dokázala Oliverova nevina a starala sa o neho pani domu ktorý sa snažili olúpiť. Nakoniec vysvitne, že v bande je Oliverov nevlastný brat dozvedia sa od neho o Oliverovej histórii a rozdelia si dedičstvo matky napoly. Olivera si v závere adoptuje pán Brownlow a zločincov popravia.
  Pekný citát bol napríklad: “Svet-to je samé sklamanie. Zmarí nám nejednu nádej, a často tú, ktorú na srdci hrejeme, ktorá našej ľudskej prirodzenosti slúži ku cti.“
  Vety sú stredne dlhé, väčšinou oznamovacie. Rozprávajú vo väčšine postavy. Slovná zásoba je väčšinou spisovná ale je tam pár preklepov a archaických slov. Jazykový štýl je umelecký.
  Túto knihu som si nesmierne uzil, bolo zaujímavé čítať ako sa žilo v 18. storočí a som veľmi rád že som si túto knihu vybral 😊
  ISBN:80-855585-69-3
  Vydalo vydavateľstvo: Petit Press(Bratislava 2005)
  Preložila do Slovenčiny: Margita Príbusová