Preskočiť na obsah

Otec Goriot

    Po smrti svojej manželky, otec Goriot prenesie všetku svoju lásku na jeho dve dcéry, Anastasiu a Delphine. Aby im zabezpečil budúcnosť, vydá ich za bohatých mužov. Anastasie dostane za muža grófa, Delphine sa ujde bankár. Otec Goriot sa usadí v chudobnom penzióne, aby bol čo najbližšie k svojim dcéram. Ony, vedomé si veľkej otcovskej lásky, začnú ju vypočítavo zneužívať a ťahajú z neho peniaze, až kým nevyjde na mizinu.

    Vôbec im na ňom nezáleží, dokonca ho prinútia predať i vlastný dom a netrápi ich že kvôli nim býva v penzióne pani Vanquerovej. Ale otec im neprestajne dôveruje, za ne by dal aj ruku do ohňa. Otec Goriot sa v penzióne zoznámi so študentom Rastignacom Eugenom z vidieku a stanú sa priateľmi.

    Ten sa vďaka svojej majetnej sesternici dostane medzi francúzsku smotánku, kde stretáva Delphine, ktorá sa stáva jeho milenkou. Medzitým, kým si obe sestry užívaju, otec Goriot vážne ochorie. Vie, že smrť sa blíži, a zatúži naposledy vidieť svoje dcéry. Ony ho nechajú však zomrieť osamote, osud ich otca je im ľahostajný. Anastasie dobehla neskoro, bol už mŕtvy a ona všetky svoje zlé činy voči otcovi oľutovala.

    Na pohreb príde iba sluha a verný priateľ Rastignac. Bol z toho veľmi smutný a rozhodol sa, že sa za to grófkam pomstí. na náhrobný kameň dal napísať: „Tu odpočíva pán Goriot, otec grófky de Restand a barónky de Nuncigen, pochovaný na trovy dvoch študentov.“ Na koniec sa Rastignac vyhráža celej parížskej spoločnosti a ide odvážne v ústrety svojim cieľom.