Preskočiť na obsah

Ottessa Moshfegh – Môj rok pokoja a odpočinku

    Je mladá, je krásna, je úspešná. Prečo by nebola šťastná?
    Zdá sa, že má všetko, čo by človek mohol potrebovať ku šťastiu. Avšak ona sa stále cíti prázdna. V živote jej nič neprináša radosť. Či už jej priateľ Trevor, s ktorým sa rozchádza pri každej príležitosti alebo jej najlepšia kamarátka Reva, ktorá jej nesmierne závidí. Závidí jej všetko, čím sa navonok prezentuje. Krásne oblečenie, šperky, pozornosť mužov, prirodzenú inteligenciu aj správanie na úrovni. Navonok vyzerá dokonalo, ale vo vnútri je nešťastná a opustená. Túto jej stránku však nikto z jej blízkych nepozná a popravde, ani ich nezaujíma.
    Šťastie začne hľadať u svojej psychiatričky, ktorá jej hlava-nehlava predpisuje všetky možné aj nemožné lieky. Vtedy sa naša hlavná hrdinka stane závislá na tabletkách a predovšetkým tabletkách na spanie. Jej „obľúbeným jedlom“ je studená káva z predchádzajúceho dňa a hrsť tabletiek, predpísaných na depresiu a insomniu. Vrcholí to v momentoch, kedy sa zobúdza dezorientovaná na neznámom mieste, v cudzom oblečení, bez spomienky ako sa tam dostala a prečo tam vôbec šla. Ale stále jej to nestačí, pretože iba vtedy sa cíti dobre. Iba vtedy sa necíti tak veľmi prázdna. Stále chce viac a viac a nevie, či niekedy bude mať dosť.
    Táto kniha s hlavnou hrdinkou bez mena sa ma zvnútra dotkla na veľmi zvláštnom mieste. Po jej dočítaní ma ešte dlho mátala otázka, či je to naozaj také samozrejmé, mať kontrolu nad svojimi pocitmi.