Preskočiť na obsah

Pán prsteňov – Spoločenstvo prsteňa, J.R.R Tolkien

    Autor – J. R. R. Tolkien
    Prvá kniha J.R.R. Tolkiena „Pán prsteňov“ má názov „Spoločenstvo prsteňa“. V tejto knihe hlavný hrdina Frodo Baggins zdedí po svojom strýkovi Bilbovi mocný a nebezpečný prsteň. Čarodejník Gandalf informuje Froda, že prsteň je Jeden prsteň, ktorý vytvoril temný pán Sauron, aby ovládal Stredozem. Jediný spôsob, ako zničiť prsteň, je odniesť ho do Mordoru, kde bol vyrobený.

    Frodo sa vydáva na nebezpečnú cestu s rôznorodou skupinou spoločníkov vrátane Aragorna, Legolasa, Gimliho, Boromira a jeho troch priateľov hobitov, Sama, Merryho a Pipina. Spolu tvoria Spoločenstvo prsteňa. Počas svojej cesty sa stretávajú s rôznymi výzvami, vrátane prenasledovania temných síl, bitiek s orkmi a objavovania starovekej histórie a tradícií Stredozeme.

    Keď prechádzajú miestami, ako je ríša elfov Lothlórien a kráľovstvo trpaslíkov Khazad-dûm, členovia Spoločenstva čelia vnútorným konfliktom a vonkajším hrozbám. Kniha sa končí rozpadom Spoločenstva, zatiaľ čo Frodo a Sam pokračujú vo svojej výprave do Mordoru sami a čelia neistej a nebezpečnej budúcnosti.