Pán prsteňov – J. R. R. Tolkien
Pán prsteňov – trilógia o ktorej počul snáď každý a videl snáď každý dospelák, avšak u mladších generáciách už nie je až tak populárna ako kedysi. Celkom ma to mrzí, nakoľko toto dielo v sebe skrýva toľko pekného a zaujímavého pre každého.
Ja však nejdem písať o filmoch ale o knihách. Dostala som sa k nim úplne náhodou. Jedného sobotňajšieho rána som vstala z postele a zistila, že všetci členovia mojej rodiny sú už dávno hore. S nerozlepenými očami som prišla do obývačky a zistila, že všetci sledujú film. Pán prsteňov spoločenstvo prsteňa. Ihneď ma očarili postavy, prostredie, dialógy a do konca víkendu som mala pozretú celú trilógiu.
To mi však nestačilo a ja som hľadala viac o týchto oscarových filmoch. Zistila som, že boli natočené podľa rovnomenných diel od spisovateľa profesora J. R. R. Tolkiena. Hneď som išla na bazoš, kúpila som všetky tri knihy a v tú ranu ako mi prišli, tak som začala čítať. Nedala som si pokoja ani v noci, a hoci viem, že by sa to nemalo, čítala som si v noci s baterkou. Postupne som si kúpila všetky knihy v slovenskom preklade a dnes mám celú policu venovanú profesorovi Tolienovi.
Ja pre mňa ťažké zamerať sa len na jednu jeho knihu, tak skúsim opísať, prečo ma tak oslovil jeho štýl písania. Tolkien je majster opisovania prostredia. Keď čítam, akoby som sa priam nachádzala v centre deja. Všetky miesta Stredozeme majú svoju výnimočnosť a atmosféru, ktorú Tolkien minimalisticky a v metaforách opisuje. Ďalšia výnimočnosť jeho diel je, že spisovateľ sa venuje všetkým svojím postavám a nezáleží na tom, či je to postava hlavná ( napríklad Frodo) alebo vedľajšia (Gríma).Samozrejme sa im nevenuje rovnocenne, ale všetci hrdinovia majú svoj príbeh, osobnosť i vlastnosti. Tolkien má v svojich dielach kvantum postáv, a preto možno Tolkien neosloví všetkých. Nie každý si chce alebo vie zapamätať toľko ľudí, elfov či hobitov.
Pán prsteňov sa mi veľmi páči, pretože si zachováva to tradičné dobro verzus zlo, vyvyšuje priateľstvo, ľudskosť, skromnosť a ochotu pomáhať, čo sú v dnešnom svete hodnoty, ktoré sa akýmsi spôsobom potláčajú do úzadia.
Zaujímavosťou je, že Tolkien vôbec nazamýšľal urobiť toto majstrovské dielo. Bol to jazykovedec, ktorý si vymyslel svoj vlastný jazyk a chcel ho nejakým spôsobom ukázať svetu. A tak pre svoj jazyk vymyslel príbeh.
Nie nadarmo sa hovorí, že Tolkien je otcom modernej fantasy literatúry. Jeho diela obsahujú všetko, čo doteraz využívajú všetci autori fantasy. Hrdinovia, rytieri, elfovia, trpaslíci, orkovia, draci, veľké pavúky, čarodejníci, rozprávajúce stromy, magické predmety a ďalšie prvky sa objavujú v jeho dielach, ktoré inšpirovali mnohých moderných fantasy spisovateľov.
Ak by som chcela ďalej opisovať jeho diela, mohla by som spomenúť, že Tolkien vlastne nevytvoril len príbehy, ale celý svet s rôznymi kultúrami, jazykmi, problémami, ale hlavne bohatou históriou. Stredozem, svet v ktorom sa odohráva Pán prsteňov a Hobit, má okolo 10 000 ročnú históriu rozpísanú v ďalších dielach.
Týmto magickým svetom som fascinovaná dodnes, a vždy sa rada vrátim a prečítam si jeho knihy znova. Bola by som veľmi rada ak by sa Tolkien vrátil do povedomia mladších generácií.
Lucia Iglárová