Preskočiť na obsah

Päť malých prasiatok

  Carla Lemarchantová je obyčajná mladá žena, ktorá sa má o pár týždňov vydávať. Bohužiaľ ju trápi minulosť. Ako malú jej otec Amyas Crale, ktorého maľby sa považovali za niečo neobyčajné, bol otrávený počas dokončovania jeho najväčšieho diela v jeho kariére. Obvinená z tejto vraždy bola jej matka Caroline, ktorá bola odsúdená na doživotie, v ktorom kvôli chorobe zomrela. Nikdo nepochyboval o jej vine, až na Carlu. Po dovŕšení dospelosti sa dozvedela, čo sa stalo a k tomu dostala aj posledný list od Caroline Craleovej. V ňom jasne uviedla, že ona Amyasa nezabila. Carla tomu verí, pretože jej matka nikdy neklamala. A teraz 16 rokov po vražde si nájme svetoznámeho detektíva Hercula Poirota, aby vyriešil kdo je skutočným vrahom.
  Poirot sa dozvedá o 5 svedkoch tejto vraždy. Amyasovho najlepšieho priateľa Philipa Blakea, jeho brata Mereditha Blake, Amyasova milenka a zároveň modelka pre jeho obraz Elsa Greerová, slúžka Caroline Craleovej Cecilia Wiliamsová a nevlastná sestra Caroline Angela Warrenová.
  Poirot zisťuje, že belehlav, ktorý spravil Meredith mala ukradnúť Caroline, aby sa zabila, lenže namiesto toho mala zabiť Amyasa, kvôli žiarlivosti na Elsu, ktorá sa jej priznala, že si Amyasa zobere za muža.Elsa nebola Amyasova prvá milenka. Vždy, keď maľoval iný obraz našiel si aj inú milenku, lenže tento chtíč po milenkách sa pominul vždy, keď dokončil obraz. Následne sa vždy znova vrátil za Caroline. Lenže Elsa bola iná. Arogantná, vždy sebaistá, ale hlavne bola mladá. Preto, keď sa Caroline dozvedela o svadbe rozhodla sa zomrieť. Sama to priznala na súde, že ten bolehlav vzala ona, ale vraždu jej manžela popierala.
  Hercule chce vedieť viac, preto ide za „podozrivými“ osobne, aby od nich získal spomienky na ten deň.
  Nakoniec si všetkých, vrátane Carly, zvolá do sídla, v ktorom sa stala vražda a začne vysvetľovať.
  Najskôr vinu hodí na Angelu, pretože sa priznala, že to ona vzala bolehlav, preto, keď Amyas zomrel sa Caroline na súde nebránila a v pokoji šla na doživotie. Myslela si totiž, že Angela zabila Amyasa a je potrebné, aby ju zachránila ona. Mala totiž výčitky svedomia kvôli zraneniu na jej tvári, čo jej Caroline spôsobila v detstve.