Preskočiť na obsah

Percy Jackson a pohár bohov

  Čitateľský denník= Percy Jackson a pohár bohov

  Percy Jackson je fantasy séria kníh napísaná Rickom Riordanom. Pohár bohov je nedávno vydaný, šiesty diel tejto série. Táto kniha sa odohráva v 21. storočí v New Yorku a je písaná chronologicky aj retrospektívne v 1. osobe (ich-forma). Počet kapitol je 35.
  Kniha je o tom, ako sa Percy Jackson snaží dostať na vysokú školu.
  Percy Jackson je hlavná postava knihy a je to poloboh, čo znamená, že jeden z jeho rodičov je smrtelník (mama) a druhý je grécky boh = Poseidon boh mora. Percy má 17 rokov, čierne vlasy a morsky zelené očí. Je odvážny a nechýba mu ani zmysel pre humor, ktorý uplatnuje počas celej knihy. Ďalšia dôležitá postava je Annabeth, jeho frajerka, ktorá ja taktiež poloboh a jej mama je grécka bohyňa múdrosti Athéna. Annabeth po mame svoju inteligenciu zdedila. Je to blondínka a má sivé oči.
  Vedľajšie postavy sú napríklad boh Gandymédes, ktorý na Olympa slúži ako nalievač božských nápojov. Je veľmi pekný, no trochu pomätený. Boh Geras je zasa boh staroby, a prekvapivo, je veľmi starý, približne 4000 rokov a na svoj vek aj vyzerá. Nemá rád, keď smrtelníci pijú z pohára bohov, čo ich obdarí nesmrteľnosťou, a preto pohár pohov Ganymédovy ukradol.

  Príbeh začína v škole, keď Percyho zavolá kancelárna výchovná poradkyňa. Ukáže sa, že pracuje pre Poseidona, Percyho otca. Percy zistí, že ak sa chce s Annabeh dostať na vysokú školu do Kalifornie, musí od troch rôznych bohov získať doporučujúci dopis. To pretože je synom jednéh z 3 hlavných bohov, ktorý nemali mať deti a teda by vlastne Percy nemal existovať.
  Ukáže sa mu boh Ganymédes, ktorý chce, aby Percy našiel jeho stratený pohár bohov, ktorý bude potrebovať pri ďaľšiej veľkej slávnosti na Olympe. Ako odmenu Percymu sľúbi doporučujúci dopis na vysokú. A tak sa Percy, Annabet a satýr Grover vydajú na výprabu. Stretú sa s bohyňov mladosti, ktorá ich na nejaký čas premení na 8 ročných. Následne stretnú bohyňu dúhy Iris, ktorá Percyho pošle vyčistiť jej palicu, a po boji s hadmi a bohom Ellisonom sa im to konečne podarí a nakoniec zistia, že pohár ukradol boh staroby Geras, ktorý sa prezýva Gary. Ten im pohrár nechce dať, keďže sa bojí, že by sa z neho napili a stali sa nesmrteľnými, a to sa bohobi staroby logivky protiví. Percy s ním teda začne bojovať a zistí, že na to, ako Geras vyzerá je veľmi silný. Nakoniec sa Percy s Gerasom zmieria Percy si uvedomí si, že Geras vlastne nie je až tak zlý. Geras uverí, že Percy sa vzdá nesmrteľnosti a dá mu pohár. Percy sa s pohárom vráti na Olymp a dá ho Ganymédovy tesne pred slávnosťou na Olympe a teda od neho dostane prvý doporučujúci dopis.

  Zaujimavý citát z diela je: Grover:„To má byť najčistejšia rieka na svete? Takto vyzerá po tom čo sa v nej kúpali hady a fúrie.“ Strana 121.

  Dĺžka viet je stredná a druh viet oznamovací. Kniha je písaná z spisovnou slovnov zásobov a umeleckým jazykovým štýlom z pásma postáv. Vydavateľstvo je Fragment, a miesto vydania je Praha. Rok vydania je 2023 a ISBN 978-80-253-6508-3.