Preskočiť na obsah

Percy Jackson – Zlodej blesku

  Percy Jackson
  Zlodej blesku
  Autor : Rick Riordan
  Dôvod, prečo som si knihu vybral: Chcem si opraviť priemer zo slovenčiny a moja sestra má celú sériu kníh a táto ma zaujala.
  Perseus „Percy“ Jackson bol hyperaktívny problémový chalan v 6. ročníku, ktorý chodil na internátnu školu Yancy na Long Islande v New Yorku. Bol poloboh, syn Poseidóna a Sally Jacksonovej. V škole si našiel kamaráta Grovera Underwooda, ktorý mal problémy s nohami. Na školskom výlete sa jeho učiteľka matematiky zmenila na príšeru, ktorú zabil. Keď sa bezpečne vrátil domov, Percyho matka mu povedala, že idú k moru na tri dni.
  Na dovolenke v noci niekto klopal na dvere. Percy otvoril a bol to Grover, ktorý mu oznámil, že je v nebezpečenstve. Matka sa ho pýtala čo sa stalo na výlete a keď počula o pani Doddsovej, rozutekala sa k autu. Išli hneď na Long Island. Po ceste do tábora ich zastihol Minotaurus. Roztrhol im strechu auta a vytiahol Percyho mamu. Vykríkla svoje posledné slová: ,, Percy! Uteč za tú borovicu na vrchu kopca a choď do tábora.“ Hneď potom sa premenila na zlatý dážď. Percy sa rozutekal na kopec a vošiel do Tábora polokrvných. Až v tom momente zistil, že Grover je satyr. V tábore si našiel novú kamarátku Annabeth, dcéru Atény.
  Olymp si myslí, že Percy ukradol Diov majstrovský blesk a dostal za úlohu vrátiť ho. Keďže Percy blesk neukradol, musel ho ísť hľadať. Na výpravu dostal Hermové topánky, neviditeľnú helmu a pero, ktoré sa po otvorení premení na meč. Aj jeho kamaráti šli Percymu pomôcť. Začali na Long Islande a museli sa dostať až do LA. Kúpili si lístky na autobus až pri Denver ale začali byť hladný. Jedna milá teta si zobrala deti do svojho domu a dala im burgre a hranolky. Vtom sa Annabeth pozrela na záhradu a uvedomila si, že sú u Medúzy. Kto sa jej pozrel do očí, skamenel. V záhrade Medúzu porazili, keď jej Percy odsekol hlavu otvoreným perom, ktoré sa premenilo na meč. Hlavu poslal ako dar na Olymp.
  Počas jeho výpravy sa stretol s mnohými príšerami napríklad s Chimérom, Echidneou a s Prokrústeusom alebo inak Crustym. Potom vošli do malej reštaurácie a pokúsili sa vyžobrať jedlo. Ale v tom prišiel dovnútra motorkár a ukázalo sa že to je Áres. Zaplatil im jedlo a dal im potrebné veci na výpravu. Vyšli von a nasadli do kamióna, ktorý išiel až do LA. V LA vstúpili do podsvetia za Hádom, aby zistili, kto ukradol blesk. No blesk sa Percymu záhadne objavil v batohu. Hádes sa s Percym dohodol, že ak mu donesie jeho helmu, nezabije ho. Ale pohádali sa a Hádes vypustil svoju armádu mŕtvych. Percymu sa podarilo dostať na povrch, ale tam ho zase čakal Áres, ktorého taktiež ešte pri Denveri provokoval. Potom s ním začal bojovať a vyhral, Áres mu podal Hádovu helmu.
  Na vrátenie blesku mal už len 1 deň. Musel letieť lietadlom až do New Yorku, kde nastúpil do výťahu v budove Empire State Building. Vystúpil na 600. poschodí, na kamennom chodníku, ktorým prešiel a ocitol sa pred trónmi Poseidona a Dia. Kľakol si a povedal: ,,Odovzdávam majstrovský blesk bohovi oblohy.“ Keď sa vrátil do tábora, čakali naňho ohňostroje a všetci sa tešili z jeho príchodu. Na druhý deň všetci jeho kamaráti odišli z tábora, lebo skončila letná sezóna. Pred odchodom z tábora zistil, že skutočný zlodej blesku bol jeho kamarát Luke. Prišiel do bytu svojej matky a bola tam s Percyho nevlastným otcom Gabom. Podľa jej výrazu Percy zistil, že ju Gabe bil. Percy sa pozrel na posteľ a uvidel balík, ktorý poslal na Olymp. Percyho mama ho otvorila a zahrala sa na sochárku.
  Najviac mi bol sympatický Percy, lebo bol vtipný a mal najlepšie zážitky.
  Kniha splnila svoj účel, bavilo ma to, napriek tomu, že ma nebaví čítať. Bavil ma tam hlavne Percy.
  Knihu by som odporučil každému, kto vedie čítať, lebo bola zábavná a napínavá.

  Maxim Polakovič
  ZŠ, Mierové námestie 255/27, Handlová
  6. ročník