Preskočiť na obsah

Peter PPPíter Popluhár: Kde všade som (ne)zomrel

  Jedným z mojich knižných tipov je Kde všade som (ne)zomrel, a tu sú dôvody.

  Kde všade som (ne)zomrel je séria autobiografických tragikomických poviedok cynického hypochondra Petra Popluhára, ktorý sa na svojich cestách po Afrike, Ázii a Amerike dostáva do katastrofálnych situácií, stretáva protivných ľudí a bojuje s kadejakými pliagami vrátane extrémnych črevných infekcií či ťažkej malárie. Napriek tomu, že sa niekoľkokrát lúčil so životom, príbehom nechýba nadhľad a humor.

  Kniha možno zaujme v prvom rade fanúšikov Petra “PPPítra” Popluhára, ale určite aj cestovateľských nadšencov a fanúšikov dobrodružných príbehov. PPPítrov autentický humor a irónia vás bude sprevádzať naprieč celou knihou, ktorá je obohatená vkusnými, nápaditými a vtipnými ilustráciami.

  V predslove sa dozvedáme, čo spôsobilo jeho závislosť od cestovania a spoznávania podivných krajín a ako ho odmalička fascinovali krajiny, ktoré nefascinujú takmer nikoho. Na začiatku každej kapitoly (príbehu z inej krajiny) je okrem dvojstrany plnej obrázkov súvisiacich s krajinou a príbehom aj vlajka a mapa krajiny, základné informácie a fun fact o krajine.

  Páči sa mi štýl, akým je kniha napísaná – Petrovým štýlom, ktorý úplne nezodpovedá “family-friendly” humoru, s ktorým sa bežne stretávame. Z riadkov vyžaruje čierny humor a sarkazmus (ale dosť pravdepodobne nie až v takej miere ako z jeho videí). Príbehy podáva s jednoduchosťou, úprimnosťou a jedinečným citom. Rozprávanie obohacuje o živé detaily, čím vytvára skutočnú a pohlcujúcu atmosféru okolo každej situácie. Zároveň som sa ešte nestretla s knihou napísanou takýmto štýlom (aj po ilustračnej stránke) a určite by som brala pokračovanie (alebo niekoľko), no bohužiaľ, dobrého veľa nebýva.

  Kniha je dostupná v slovenčine a už aj v angličtine. Ak vás zaujala táto kniha alebo PPPítrov humor (alebo si jednoducho chcete prečítať niečo, na čo možno nie ste úplne zvyknutí), určite vás zaujme aj jeho druhá kniha Ako (ne)prežiť mladosť: Príbehy príšerných rozhodnutí.