Preskočiť na obsah

Poškoláci

  Gabriela Futová Poškoláci
  Vyšlo vo vydávateľstve SPN-Mladé letá 2012

  Ako mimočítankovú literatúru naša triedna učiteľka odporúčila túto knihu. Cez zimné prázdniny som začal čítať, a po prečítaní pár stán ma začal veľmi baviť.
  Knihu Poškoláci napísala autorka Gabriela Futová. Narodila sa 23.02.1971 v Prešove, študovala v Bratislave na Filozofickej Fakulte. Pracuje ako knihovnička v knižnici.
  Príbeh knihy sa začína trochu nenápadne, obyčajne. Potom sa dej ožíva a príbeh sa stáva čím ďalej, tým zaujímavejší.

  Hlavnou postavou knihy je najmúdrejšia žiačka z ročníka Šárka. Príbeh sa začal tak , že žiačka ostala poškole, lebo meškala z hodiny. Zo začiatku to tam nemala rada. Nestíhala ani svoje krúžky .
  Triedna učiťeľka ju poslala doniesť triednu knihu z kabinetu no a trochu sa do nej pozrela. Potom ju zahliadla dejepisárka uč iteľka Machová. Na koniec musela ostať po škole každý deň. Našla si tam kamarátku poškoláčku Silviu, zmaľovanú pankáčku. Nora, kto bol ôsmak, a Rikiho, ktorému hrozý prepadnutie z matematiky, fajčí trávu a pije pivo, ale veľmi rád číta. Neskôr začala robiť nezmysly aj ona. Poškoláci ju začali nahovárať na všelijaké blbosti. Na začiatok musela prísť ako pankáčka. Potom musela ostať s nimi po škole keď tam neboli učitelia. Vlámali sa aj do školskej pivnice a kabinetu školníka. Šárka sa prestala učiť, lebo sa zaľúbila do jedného z poškolákov.Volal sa Noro, ale Šárka ho nazýval Ksicht. Nevedela naň ho prestať myslieť. Prepadala z dejepisu. Na dejepise mali veľmi zlú učiteľku. Naschvál sa zabávala na tom že nevedela odpovedať. Potom robila komisionálne skúšky, a všetko vedela. Rodičia ju začali kontrolovať, nechceli aby sa poškolákmi skamarátila. Jeden večer mali konflikt aj s pankáčmi, a policajti ich odviezli domov. Na koniec ju rodičia učili fajčiť , aj keď to nechcela. No a potom Ksiht spravil zlú vec a prestala byť doň ho zalúbená.
  Na konci knihy sa ukázalo, že Šárkin otec a pani Machová boli piateľia v detstve.
  Kniha bola veľmi napínavá a ku koncu sa nedala prestať čítať. Autorka veľmi dobre opisovala dnešnú mládež, a páčilo sa mi že Šárka nestratila o školu záujem. Nepáčilo sa mi, že rodičia boli veľmi prísný a že posudzovali podľa vzhľadu.
  V knihe môžeme nájsť ponaučenie, že môžeme byť priateľskí a tolerantní k svojim spolužiakom.