Preskočiť na obsah

poviedka: Zaklínač, Andrzej Sapkowski

    Vybral som si poviedku s názvom Zaklínač od poľského spisovateľa Andrzeja Sapkowského. Kniha ma zaujala kvôli skvelému fantasy príbehu v ktorom je hlavnou postavou Geralt z Rivie. Poviedka obsahuje jeden príbeh zo sveta Zaklínača.
    Príbeh sa začína v meste Wyzima kde sa Geralt stretne s tamojším kráľom Foltestom. Kráľ ho najme na nezvyčajnú úlohu – odčarovanie jeho dcéry Addy, ktorá sa zmenila na strigu. Geraltovi je jasné, že sa musí pustiť do tejto zložitej úlohy, hoci si uvedomuje, že konfrontácia s mocnými mocnosťami môže mať nepríjemné následky. Geralt sa snaží zistiť príčinu premeny Addy na strigu a odhalí, že za to môže kliatba. Vydá sa hlbšie do tajov a záhad minulosti, aby našiel spôsob, ako ju odčarovať. Na svojej ceste musí čeliť nielen nebezpečenstvám zo strany strigy, ale aj intrigám a zradám ľudí v okolí, ktorý majú vlastné záujmy a mocenské hry. Po dlhom a vyčerpávajúcom boji s bytosťou, ktorá kedysi bola princezná sa Geraltovi podarí poraziť strigu a vyslobodiť Addu. Tento úspech však neprináša len fyzické víťazstvo, ale aj morálne víťazstvo dobra nad zlom napriek všetkým prekážkam. Geraltova odvaha a odhodlanie mu pomohli nadobudnúť pozíciu úcty a uznania voči kráľovi a miestnym obyvateľom.
    Poviedka Zaklínač nie je len príbehom o boji s monštrami ako bola princezná Adda, ale aj o vnútorných konfliktoch, morálnych rozhodnutiach a o sile dobra a zla. Geralt sa v príbehu prejavuje nielen ako silný bojovník, ale aj ako charakter s hlbokými hodnotami a zásadami.