Preskočiť na obsah

Prenasledovaná, Andrea Novosedlíková

    Román Prenasledovaná je zatiaľ jediným dielom, ktorý som od tejto autorky čítala. Jej predchádzajúcu prácu nepoznám a preto nedokážem objektívne posúdiť, či sa v tvorbe posúva dopredu, alebo stagnuje. V každom prípade musím povedať, že jej najnovšiemu románu veľmi výrazne pomohla práve téma, ktorá zaujala a udržala moju pozornosť. Bez toho by som sa utopila v mori, síce životom inšpirovaných, no tak bežných príbehov, až sú nudné. Škoda. Dobre spracované momenty prekvapenia, výborne popísané psychické rozpoloženie hlavnej hrdinky a postupné dávkovanie napätia sú totiž dôkazom, že autorka sa vie pohrať s nervami čitateľov. Na druhej strane ma zarazilo, že niektoré pasáže boli – naopak – nevýrazné, nudné a autorsky veľmi nevyzreté. Miestami som mala pocit, akoby román písali dvaja rozliční ľudia, medzi ktorými je dvadsaťročný vekový rozdiel. Takto nevyzreto až naivne na mňa pôsobil najmä úvod románu, ktorý ma takmer odradil od čítania. Podobný štýl sa potom opakoval aj v ďalších pasážach, ale to už našťastie bola rozbehnutá spomínaná hlavná téma a ja som sa, napriek všetkému, chcela dopracovať až k identite prenasledovateľa, a tak som sa dostala až k záveru.
    Z uvedeného súdim, že keby autorka zbytočne nerozptyľovala svoju pozornosť na iné témy (ktoré nájdete v desiatkach ďalších kníh) a nebála sa ísť viac do hĺbky, viem si predstaviť, že by z románu bol výborný psychologický triller, ktorý by som si prečítala s veľkým nadšením. V súčasnej podobe ma však kniha nemotivovala siahnuť po ďalších románoch tejto autorky. Na druhej strane chápem, že základňa čitateľov, čo majú radi televízne seriály typu Rodinné prípady, je veľká a z komerčného hľadiska je teda takéto jednoduchšie spracovane románu atraktívnejšie.
    Na záver by som chcela opätovne zdôrazniť, že ma úprimne teší slovenská tvorba. Romány na pultoch kníhkupectiev sú dôkazom, že máme šikovných autorov. Ich prácu si ako čitateľka veľmi cením a pevne verím, že im nadšenie písať vydrží aj napriek občasným slovám kritiky, ktorých cieľom nie je odrádzať, ale posúvať dopredu.