Preskočiť na obsah

Prežijú piati (Holly Jackson)

  Osem hodín, šesť priateľov a jeden snajper?
  Hneď ako som započula o tejto novinke, musela som ju mať! A neľutovala som. Zhltla som ju za jeden večer na internáte. To bola jazda.
  Ak máte chuť, na nejaký thriller so záhadami, klamstvami, tajomstvami a odhaľovaní pravdy, tak toto je to pravé orechové.
  Red spolu s jej priateľmi (Arthur, Oliver, Simon, Maddy, Reyna) sa vydáva na jarné prázdniny, ktoré chcú stráviť na pláži so spolužiakmi. Čo by sa mohlo pokaziť? Povedala by som, že všetko… Do očakávaného cieľa nikdy nedorazia. V noci, počas cesty im prestane fungovať GPS a uviaznu v lese.
  V tmavom lese uprostred ničoho. Pomaly im dochádza, že prestrelené pneumatiky, oblasť bez signálu a široko-ďaleko niet ani osoby asi nebude náhoda. Horšie je, že ich pozoruje snajper, ktorý sa nebojí strieľať, pretože v karavane niekto pozná tajomstvo, pre ktoré je tento snajper ochotný zabíjať. Pre veľa márnych pokusov o zistenie pravdy, padajú aj tajomstvá, ktoré mali byť hlboko pochované. Veď prežijú piati…tak kto je ten čo klame?
  Celý príbeh na mňa pôsobil viac strašidelne (les, žiadny signál, snajper, karavan), ale po čase som to brala iba za vedľajšie. Autorka dala podľa mňa dobrý, nezvyčajný nápad na takýto priestor. Prinútila ma pretáčať stranu za stranou, bez ohľadu na to, aký je čas.
  Keď sme už pri čase, tak sa mi páčila dejová línia, ktorá sa odohrávala po hodinách. Niekedy som sa až pozastavila nad tým, že čo sa za tú hodinu stihlo zapliesť. Skôr pokaziť. Príbeh sa čítal rýchlejšie, než som čakala.
  Krásna romantická linka medzi Red a Arthurom…jooooj tak som im fandila. No, ale ako som otočila poslednú stránku, tak som aspoň desať minút rozmýšľala, že čo sa to stalo. Potrebujem pokračovanie! Dúfam, že sa nejaké chystá.
  Hlavná hrdinka Red mi až tak nezapasovala. Nemožno povedať, že som ju nemusela. Prešla si pravdepodobne nejakou traumou, ktorá ju poznačila. Keď ju porovnám s Pipou, hlavnou hrdinkou zo série „Ako nájsť vraha“, tak mali spoločné hrdinstvo a záchranu svojich kamarátov. Inak sa odlišovali.
  Obľúbila som si Simona, pri ktorom som sa vždy musela zasmiať. Jeho nikdy neopúšťal humor aj v takýchto situáciách. A však Oliver…Neuveriteľné ako ma štval tento človek. Tváril sa ako vodca; všetko vedel; iba on, čo povie je správne atď. Už na začiatku som vedela, že ON mi bude veľmi vadiť. A svoj názor som nezmenila:)
  Túto knihu pokladám na poličku so zaujímavým zážitkom. Siahla som po nej hlavne kvôli tajomstvám a menšiemu odľahčeniu od mojej komfortnej zóny v čítaní kníh. No a neľutujem toho. Odporúčam ju všetkým, ktorí chcú skúsiť niečo nové alebo prečítať parádny thriller a zahrať sa na tých pár hodín na detektíva/detektívku.