Preskočiť na obsah

Príbehy z tiesňovej linky 155

  Operačné stredisko tiesňového volania záchrannej zdravotnej služby. Takto znie oficiálny názov tiesňovej linky záchrannej zdravotnej služby, ktorú mnohí poznajú pod číslom 155. Linky pre záchranu života.
  Nie každý má skúsenosť s volaním na túto linku. No tí, čo pomoc potrebovali, mohli sa sami presvedčiť, že na druhej strane bol vždy niekto, kto im ochotne poradil v ťažkých situáciách a v prípade potreby pomoc aj poslal.

  Vždy je tu totiž niekto. Niekto pre vás, kto sedí za telefónom na linke 155 a je pripravený či pripravená pomáhať. Ten niekto má meno, ktoré však v danom okamihu nie je podstatné. Podstatné je, že je tam pre vás, počúva a pomôže. Nie len raz za deň, tie volania prichádzajú neustále. Vodne v noci, počas Vianoc či Silvestra. Sú tu, dennodenne. Pre vás sú bez mena, ale sú najdôležitejším článkom v reťazi záchrany života. Ich skúsenosti sú na nezaplatenie.

  Pracujú pod psychickým tlakom, ktorý si bežný človek nevie predstaviť. Majú málo času na vyhodnotenie situácie a konečné rozhodnutie. Pozorne počúvajú a predstavujú si situácie. O živote človeka rozhodujú minúty. Ich nevýhodou je, že nevidia. Nie sú slepí, len nie sú na mieste udalosti alebo nešťastia. Spoliehajú sa na informácie, ktoré dostávajú od volajúceho. Preto sa pýtajú, preto majú otázky. To nie je z dôvodu, že by hovor chceli naťahovať, oni sa potrebujú dostať do obrazu, aby mohli pomôcť. Ročne spracujú viac ako pol milióna volaní. Počet hovorov, ktoré za skoro sedemnásť rokov existencie Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby prijali a koľko udalostí vyriešili, si viete rýchlo vypočítať.

  Operátorov tiesňovej linky záchrannej zdravotnej služby nie je veľa, ale sú to ľudia na správnom mieste. Robia prácu, ktorú si mnohí nevedia ani predstaviť. Sú tu a budú tu vo chvíľach, keď budete potrebovať pomoc. Budú s vami na telefóne, pokiaľ pomoc nepríde k vám. Budú vám dávať rady a inštrukcie, aby ste spoločne urobili všetko potrebné pre záchranu života.

  Každé volanie je svojím spôsobom príbeh. Príbeh váš, ale aj niekoho na druhej strane tiesňovej linky.

  Táto kniha nám prináša mnoho príbehov od ľudí ktorí potrebovali pomoc a zavolali na tiesňovú linku 155. Kniha zachytáva vtipné aj smutné príbehy ktorý potrebovali pomoc.
  Môj najobľúbenejší príbeh z tejto knihy sa volá MAX VON ROIN je to jeden veselí príbeh pri ktorom sa človek pobaví. Ide o pána ktorý zavolá záchranku pre svojho psa ktorý bol v lete dlho na slnku a začalo sa mu zle dýchať no operátorka ani záchranári do poslednej chvíle nevedeli že sa jedná o psa a nie človeka….

  Zaujímavosť:
  Mnohí ani nevedia čím je dátum 15.5 výnimočný. V tento deň si symbolicky pripomíname Deň tiesňovej linky 155 a prácu jej operátorov, ktorí sedem dní v týždni a 24 hodín denne zachraňujú naše zdravie a životy.