Preskočiť na obsah

Príhody Olivera Twista

  Charles Dickens: Príhody Olivera Twista

  Knihu ,,Príhody Olivera Twista“ napísal slávny spisovateľ Charles Dickens. Príbeh je o chlapcovi zo sirotinca, ktorý má neľahký život, ale napokon nájde svoje šťastie. Literárny druh tohto diela je epika a žáner je román. Príbeh sa odohráva v 19. storočí v meste Londýn a v jeho okolí. Kniha sa skladá z 53 kapitol a na každej strane je priemerne 12 odsekov. Dej má najmä chronologickú štruktúru, ale je využitá aj retrospektíva. V príbehu je používané on-rozprávanie a typ rozprávača je vševediaci.

  Hlavnou postavou v knihe je chlapec menom Oliver Twist. Je sirota a narodil sa v chudobinci. Mnohí ľudia sa k nemu správajú kruto. Aj napriek tomu má dobré srdce a je láskavý a úprimný.

  V príbehu sa vyskytuje mnoho vedľajších postáv, ako napríklad Bill Sikes. Je to skúsený zlodej, má sebeckú povahu. Medzi ďalšie vedľajšie postavy v knihe patrí aj Fagin, starší pán, ktorý šéfuje bande zlodejov. Medzi jeho charakteristické vlastnosti patrí chamtivosť a lakomosť.

  Malý Oliver Twist vyrastá v domove pre siroty. Keď je už starší, premiestnia ho do chudobinca. Raz si ho odtiaľ vezme pán Sowerberry – miestny majiteľ pohrebného ústavu. Oliver ale od neho utečie do Londýna. Tam stretáva skupinu zločincov. Jedného dňa je Oliver neprávom obvinený z krádeže vreckovky, ktorá patrila pánovi Brownlowovi. Ten však verí, že Oliver vreckovku neukradol, ujme sa ho a začne sa o neho starať. Pán Brownlow si chlapca obľúbi. Po nejakom čase Olivera chytia a unesú Bill Sikes a Nancy, ktorí sú členovia bandy zločincov. Fagin, šéf bandy, núti Olivera, aby kradol. Keď sa chlapec chystal vlámať do domu, bol postrelený. V dome býva pani Maylieová s jej adoptovanou dcérou Rose. Tie sa rozhodnú, že sa o Olivera postarajú. Vyjde najavo, že s Faginom a jeho zločincami spolupracuje Monks, ktorý je bratom Olivera Twista. Monks chce zariadiť, aby Oliver nezískal dedičstvo, o ktorom on zatiaľ ani netuší. To sa dozvie Nancy, ktorá svoje zistenia prezradí Rose a jej priateľom. Sikes na to príde a Nancy zabije. Oliver sa potom dozvie všetko o svojom pôvode a získa dedičstvo. Pán Brownlow si Olivera oficiálne adoptuje a odchádzajú spolu bývať na vidiek.

  Zaujímavý citát z diela:
  ,,Zatvrdzuješ svoje srdce voči mne, Rose?“
  -Harry Maylie, strana 253
  V knihe je použitá stredná dĺžka viet, ktorých druh je oznamovací, pásmo postáv a aj pásmo rozprávača, spisovná slovná zásoba a umelecký jazykový štýl.
  Charles Dickens: Príhody Olivera Twista, Mladé letá, Bratislava, 1991. ISBN:
  80-06-00333-5